Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ВестиГенетски модифицирани култури на прагот на ЕУ?

  Генетски модифицирани култури на прагот на ЕУ?

  petel baner

  Генетски модифицирани култури на прагот на ЕУ. Дебатата во Парламентот се фокусираше на можните стратегии за прилагодување на сè почестите топлотни бранови, суша и штетници на земјоделските култури.

  На неодамна одржаната пленарна седница на Европскиот парламент во Стразбур, италијанските претставници ја изразија својата поддршка за генетски модифицираните култури за време на разговорот со еврокомесарот за иновации и меѓуинституционални односи, Марош Шефчовиќ, пренесува Euractiv.

  Дебатата се фокусираше на можните стратегии за адаптација на климатските промени. Пред се на топлотните бранови и сушата, кои стануваат се почести и нивното влијание се поразорно.

  Италија погодена од суша

  Топлотниот бран што ја погоди Италија донесе многу проблеми. Покрај недостатокот на влага во почвата, нема вода за наводнување, а во пет региони е прогласена вонредна состојба.

  Реката По е на рекордно ниско ниво, а морето продира длабоко во копното. Во многу општини од граѓаните се бара рационализирање на трошењето.

  agrounik

  „Европа ќе мора да може да се справи со овие мерки покрај итните“, рече италијанскиот пратеник Антонио Тајани. Тој побара долгорочен план кој ќе гарантира водоснабдување и ќе ја либерализира употребата на новите технологии. Тие вклучуваат нови техники за одгледување растенија (NPBT). Генетски инженеринг за подобрување на карактеристиките на растенијата, како што се отпорност на суша и штетници.

  Дали генетски модифицирани култури се решение за проблемот?

  Во Италија, ГМО и новите техники на одгледување се гледаат како можно решение за проблемите кои произлегуваат од климатските промени. Неодамна Стефано Патуанели, министер за земјоделство, храна и шумарство, повика на укинување на забраната за употреба на ГМО во добиточната храна поради недостигот на италијанскиот пазар. Претставниците ја истакнаа потребата од култури отпорни на суша.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Комесарот Шефрович ја потврди намерата на Комисијата да работи заедно со земјите-членки за време на вонредни ситуации. Тој рече дека Европа мора да дејствува кога станува збор за адаптација на климата, намалување на ризикот од катастрофи и подготвеност. Тој ја истакна потребата од подобро управување со водите и земјиштето.

  ЕК, исто така, го истакна потенцијалот на новите геномски техники NGT кои можат да придонесат за постигнување на целите на Зелениот договор, кој ги вклучува целите за намалување на употребата и ризикот од пестициди за половина. Се очекува растечка дигитализација во земјоделството, која заедно со биоинформатиката и геномијата на растенијата би ја намалила употребата на пестициди и ѓубрива.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber. 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img