Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.5 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро советиБоранијата дава листови, но не цвета и нема род - која е...

  Боранијата дава листови, но не цвета и нема род – која е причината?

  petel baner

  Одгледувачите се жалат дека боранијата дава листови, но има мал или никаков принос, мислејќи дека причината е лошото семе. Не, тоа се случува во суви и екстремно топли лета.

  Боранија (Phaseolus vulgaris L.), потекнува од Јужна Америка, од каде Шпанците ја донеле во Европа во 16 век. Припаѓа на семејството на грав (Fabaceae). Бидејќи потекнува од потоплите краишта, има и зголемени побарувања за топлина. Затоа не треба да се сее многу рано, бидејќи е чувствителна на мраз и брзо изумира. Оптималната температура за нејзино ‘ртење е околу 22°C, а формирање на генеративни органи од 22 до 25 степени. Иако е растение кое сака топлина, не сака превисоки температури.

  Растенијата се најчувствителни во фазата на цветање, па на температури под шест степени и над 35°C ги отфрла цветовите. Под влијание на висока температура и намалување на влажноста на воздухот доаѓа до масовно опаѓање на цветовите. Со силни и изразени флуктуации на дневната и ноќната температура, особено во фазата на цветање, боранијата го намалува формирањето на плодовите, односно мешунките.

  Производителите се жалат на обилна лиснатост, но малку или без род, мислејќи дека причината е лошото семе. Токму тоа се случува во такви суви и екстремно топли лета, кога температурите во моментот на опрашување се екстремно високи. Исто така, проблемот со обилна вегетативна маса и помала генеративна маса може да настане поради прекумерно ѓубрење со азотни хранливи материи.

  Како да се избегне слабо плодоносење?

  Во овој случај се препорачува засенување. Погусто сеење за растенијата да се засенуваат меѓусебно, сеење на засенчени места или поставување мрежи.

  Боранија има умерени барања за влага, но добро реагира на наводнување за време на цветањето и формирањето на мешунките. Толерира краткотрајна суша, но е чувствителна на воздушна суша, особено за време на цветањето. Оптималната влажност на почвата треба да биде околу 60 до 70 проценти од полскиот воден капацитет (ПВК), а воздухот од 80 до 90 проценти. Сепак, треба да бидете внимателни, бидејќи со вишок на влага и висока температура, растенијата ги отфрлаат цветовите и полесно се разболуваат. Се советува да се полева „капка по капка“ наместо вештачки дожд бидејќи може да доведе до болести на листовите.

  agrounik

  Кога се одгледува боранија, како и кај секоја култура, треба да се следи плодоред. На истото место на садење може да дојде дури по три години. Онаму каде што не се посеани други мешунки. Да се избегнуваат места каде што има зеленчук зафатен од исти или слични болести. Најдобро успева после коренест или луковичест зеленчук.

  Хранлива вредност на боранијата

  Цената на боранија е висока во последните години, па затоа нејзиното сеење може да биде многу исплатливо, особено кога станува збор за производство во пластеник.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во однос на хранливата вредност, таа е многу добар извор на важни витамини и минерали. Најзастапен е со витамините Б9, витамин Ц и витамин А, кои спречуваат оштетување на нервите, природно го подигнуваат имунитетот, штитат од стрес, влијаат на видот и нормалното функционирање на репродуктивните органи. Од минералите, најбогата е со манган, кој позитивно влијае на метаболизмот и здравјето на коските, а има значителни количини на железо, магнезиум, цинк и калциум, што укажува дека е многу здрава и квалитетна храна.

  Не е богата со калории, па затоа е погоден за одржување на тежината и за диети кога сакате да го отстраните вишокот телесна тежина. Бидејќи боранија не сака високи температури, не е доцна да се сее со малку пократка сезона на растење за конзумирање во текот на зимата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img