Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Tuesday, July 23, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСвињите позитивно реагираат на музика

  Свињите позитивно реагираат на музика

  petel baner

  Еден одгледувач на свињи забележал дека свињите позитивно реагираат на музика. Но, не на било кој жанр. Што не сакаат да слушаат?

  Одгледувачот на свињи Пиет Песманс забележал дека различните стилови на музика влијаат на однесувањето на свињите, а научниците од Белгија ги истражуваат овие тврдења, објави Ројтерс .

  Тој ја регистрирал оваа појава кога неговиот син почнал да пее песна во шталата за време на сесијата за оплодување, а неговите маторици изгледале возбудени и почнале да мавтаат со опашот. Помислил дека треба да почнат да применуваат музика и со другите свињи.

  Не сакаат рок музика

  Создаде плејлиста која се совпаѓа со различни делови од денот. Кога сакаше свињите да бидат активни, пушташе поенергична музика, а за вечерта потивки звуци слични на приспивни песни.

  „ Свињите позитивно реагираат на музика. Тие навистина почнуваат да мавтаат со опашката, а кога е навистина динамично, тие дури почнуваат да танцуваат наоколу и да се забавуваат. Рок музиката е премногу силна за нив, не им се допаѓа “, вели Песманс.

  Тој го пријавил ова набљудување на тим истражувачи кои обезбедиле 75.000 евра од фонд на ЕУ и од белгискиот регион Фландрија за да ги истражат тврдењата.

  agrounik

  Тоа помага да се ослободите од здодевноста

  Координаторот на проектот Сандер Палманс изјави дека до сега немало истражување за реакцијата на свињите на музика, но искуството на Песманс одговара на постоечкото знаење за ефектите на звуците воопшто врз животните.

  Палманс истакна дека резултатите од истражувањето би можеле да помогнат да се елиминира досадата поврзана со стресот, што влијае на квалитетот на месото.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ова ќе има практично влијание врз индустријата бидејќи на квалитетот на месото влијае стресот на животните. Резултатите од истражувањето се очекуваат до крајот на годинава.

  Можеби ќе ве интрересира: Робот ги храни свињите пуштајќи им класична музика

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img