Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ЗабаваСалата со грав за зимница

  Салата со грав за зимница

  petel baner

  Салата со грав може да се сервира и како целосен оброк и како додаток на јадењата со месо. Еве предлог за вашата зимница.

  Салата со грав

  Состојки :

  • 1 кг грав,
  • 2,5 кг домати,
  • 1 кг моркови,
  • 1 кг пиперка,
  • 1/2 кг кромид,
  • 1 чаша шеќер,
  • 3 лажици сол,
  • 2 чаши растително масло,
  • 1/2 чаша 9% оцет,
  • 2 лажички мелен црн пипер.

  Подготовка:

  Гравот претходно потопете го во вода (подобро е да го оставите преку ноќ). Исцедете го и исплакнете пред да ја подготвите салатата. Измијте го и излупете го зеленчукот. Морковот изрендајте го на покрупно ренде, пиперката, доматот и кромидот исечкајте ги на коцки. Измешајте сè во тенџере, додадете шеќер, сол, бибер, масло и оцет. Промешајте и варете на тивок оган околу 2 часа, повремено мешајќи. Наредете ја топлата салата во стерилизирани тегли и чувајте ја на темно и ладно место.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img