Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Tuesday, October 4, 2022

More
  домаситеЛековити билки за чистење на паразити во организмот

  Лековити билки за чистење на паразити во организмот

  Неправилна исхрана, хроничен замор и емоционалниот стрес придонесуваат за создавање на токсини и паразити во организмот. Симптомите на акумулирани токсини во телото може да се одразат како недостаток на сила. Потоа како чувство на тежина или тромост, преку варење, недостаток на вкус, ментален замор или физички замор. Многу луѓе можат да бидат изложени на паразити дури и без да знаат за тоа.

  Паразити во организмот може да се внесат преку пиење вода од контаминиран извор, преку контаминирана храна, сурово месо, овошје и зеленчук или кога телото е ослабено од хроничен стрес и одредени лекови како што се антибиотици и стероиди. За да се врати рамнотежата во организмот, при чистењето на телото, подеднакво е важно да се регулира варењето и да се воспостави здрава цревна флора, од која зависи здравјето на нашиот имунолошки систем.

  За чистење на организмот од паразити, се препорачува чистење на телото по природен пат. Дури и за здрави луѓе, барем еднаш годишно. Чистењето од паразити може да се изврши со специјални третмани со користење на комбинација на одредени лековити растенија, како што се: темјан, мајчина душица, оригано, пелин, куркума, каранфилче и ѓумбир.

  Темјан, растение со 36 компоненти

  Повеќегодишен лековит и ароматичен вид кој припаѓа на фамилијата Lamiaceae. Веќе во средниот век, тоа беше омилен зачин за јадења. Денес се користи во научната и народната медицина поради неговото антигабично и антибактериско дејство. Тоа е вид со подигнати или исправени стебла високи 10-30 см. Цветовите се со бела боја. Тоа е многу променлив вид распространет во Европа и Мароко, а во нашите региони често се одгледува. Живеалиштата на Темјан се карпести, сончеви падини на песочни, пропустливи и суви почви. Целото растение има пријатен мирис и арома. Вкусот на Темјанот станува уште поинтензивен кога ќе се исуши.

  Официјалниот лек е воздушниот дел на растението ( Thymi vulgaris herba ). Тревните воздушни делови содржат 1-3% есенцијално масло, 8-10% горчливи материи, флавоноиди и сапонини. Според денешните сознанија, есенцијалното масло содржи 36 компоненти, од кои најважни се тимолот и карвакролот, кој ја дава аромата, односно квалитетот на лекот. Темјанот делува како експекторанс (средство кое промовира исфрлање на секрет од респираторните органи), бронхоспазмолитичко (средство кое го релаксира бронхијалниот спазам), антибактериско и антигабично.

  Состојката е мешавина од чаеви против кашлица и антипаразитски производи. Се користи во лечење на воспаленија на дишните патишта и како зачин, а во народната медицина за заздравување на рани, чиреви и болести на жолчното кесе.

  Мајчината душица има антимикробно дејство

  Повеќегодишен вид кој припаѓа на фамилијата Lamiaceae. Во раниот среден век, бенедиктинските монаси донеле мајчина душица во Централна Европа од областа на Медитеранот. За време на големите епидемии на чума во Европа, мајчина душица со право се сметаше за најдобра заштита од инфекција. Тоа е тревната повеќегодишна или полугрмушка со стебло кое лази по земјата и развива адвентивни корени. Листовите се спротивно наредени во крст, линеарно до елипсовидно. Цветовите се групирани во очигледни шилци во розова боја. Распространета е по ливади, пасишта на суви почви. Воздушниот дел собран за време или непосредно пред цветањето содржи 0,1-0,6% есенцијално масло, гликозиди, танини и тритерпени. Главните активни супстанции на есенцијалното масло се тимол и карвакрол.

  Дејството на мајчина душица е спазмолитичко (ги елиминира или ублажува спазмите на мазните мускули на дигестивниот и уринарниот тракт) и антимикробно. Се користи за третман на гастроентеролошки нарушувања (ублажување на грчеви) и воспаление на горниот респираторен тракт. Во народната медицина, како експекторанс (средство кое го поттикнува исфрлањето на секретот од дишните органи) во лечење на голема кашлица, против прекумерно производство на жолчка, вртоглавица и мигрена.

  Ориганото ја подобрува функцијата на црниот дроб

  Ориганото ( Origanum vulgare L.) е лековито и ароматично растение познато уште од античко време. Припаѓа на семејството Lamiaceae. Тоа е тревно повеќегодишно растение високо 20-90 cm со подземни стебла. Цветовите се светло розеви и цветаат од јуни до септември. Широко е распространето во јужна Европа и делови од Азија. Расте на суви, тревни и чакални падини, на чистини и во грмушки од низините до планинскиот појас.

  Листовите и горните цветови се берат, а сите надземни делови од растението (билката) може да се исечат и сушат на засенчени и воздушни места. Во живеалиштата кои се повеќе изложени на сонце, поголема е количината на етерични масла со поактивни состојки во надземниот дел од растението. Етерично масло богато со феноли се добива со дестилирање на воздушните делови на цветното растение. Етеричното масло од оригано (0,2-0,5%) се состои од монотерпени (тимол, карвакрол, цимол) и сесквитерпени (фарнесол). Содржи и 8% танини и помали количини на горчливи материи и розмаринска киселина.

  Посебно е ценето како зачин во кулинарската и месната индустрија поради неговите антибактериски и антигабични ефекти. Се користи против кашлица, го стимулира варењето, го подобрува функционирањето на црниот дроб и жолчниот меур и ги ублажува грчевите.

  Куркумата се користи за болки

  Растение од фамилијата Zingiberaceae. Тоа е вид кој потекнува од влажни, тропски области на Јужна Азија, а најмногу се одгледува во Индија, Бангладеш, Шри Ланка, Тајван, Виетнам, јужна и источна Кина. Најголем производител на куркума е Индија, а речиси 90% од тоа производство се троши таму. Куркумата се споменува во индиските, кинеските, тибетските и блискоисточните медицински текстови повеќе од две илјади години. Била донесена во Европа од Индија во античко време. Најмногу се користела за боење храна (индиски шафран – жолто мастило) и хартија. Тоа е тревно повеќегодишно растение со подлога од која излегуваат гранки со големи бели или жолти клубени одвнатре кои имаат мирис на камфор и горчлив ароматичен вкус. Стеблото е високо до еден метар со 4-6 листови во облик на копје долги 25-60 см.

  Цветаат пред да излиснат, а цветовите се бели до бледожолти со црвеникава нијанса. Куркумата се користи за болки, рани, подобрување на цревната флора, псоријаза и други кожни болести, црн дроб, жолчка, срце, висок холестерол, алергии, артритис и други хронични заболувања. Најважната медицинска состојка на куркумата е растителниот пигмент куркумин. Важни се и есенцијалното масло (зингберин, турмерон), горчливите материи, витамините (А, Б1, Б2, Б3, Б6, Б12, Ц, Е) и минералите (калциум, железо, магнезиум, калиум). Куркуминот се користи како природен пигмент за боење храна, односно како додаток на храна означен со бројот Е-100.

  Бројни научни медицински списанија објавија истражување според кое е утврдено дека куркуминот во лабораториски услови го инхибира развојот на голем број тумори – дебелото црево, простатата, панкреасот, црниот дроб, желудникот, јајниците, дојката, паразити во организмот итн.

  Пелинот е одличен народен лек

  Се смета за лек за стомачни заболувања, црниот дроб и жолчката уште од античко време. Во Европа првпат го споменал игуменот од манастирот Рајхенау на езерото Констанца, Валафрид Страбон. Збирката песни Hortulus содржи извештаи за пелин и други лековити растенија и нивната употреба во 9 век. Тоа е тревна повеќегодишна или полугрмушка висока 30-90 cm со наизменично наредени, двојни или тројно шипки поделени на расцепени листови.

  Цветовите се цевчести, плодни со жолтеникава корола собрана во висечки хемисферични глави. Плодот е гола роска. Пелинот е широко распространет во Европа и Западна и Централна Азија. Расте на камени места, суви и скелетни почви и запуштени места. Горните делови на растението и долните листови собрани во времето на цветањето содржат 0,15-0,4% горчливи материи (најчесто абсинт и артабсин), 0,2-0,15% етерично масло во кое доминантни активни супстанции се тујонот, тујолот и феландренот. Содржи и многу гликозиди, фенолни киселини, кумарини и танини.

  Во народната медицина се смета за исклучително добар лек за диспептични (нарушувања во дигестивниот систем и лачење на желудечниот сок) и жолчни тегоби, како и за антимикробно дејство.

  За чистење на паразити во организмот, треба да пиете половина шолја чај од пелин: наутро на празен стомак и навечер пред спиење, 5-6 дена. Чајот од пелин се подготвува така што прстофат пелин се прелива со 2 dcl зовриена вода и се остава покриен една минута. Потоа се процедува и се пие незасладен. Тинктурата од пелин се подготвува така што 50 грама цвет од пелин се кисне во половина литар вино 24 часа и потоа се филтрира. Земете 30 до 60 капки три пати на ден или една кафена лажичка од тинктурата два пати на ден, пред јадење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Восок на јаболката
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Епидемијата на птичјиот грип е незапирлива.
  spot_img
  spot_img
  spot_img