Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваПиперки во сенф

  Пиперки во сенф

  Пиперки во сенф е идеална зимница за љубителите на пикентен вкус.

  Подготовката е брза и едноставна, а вака подготвените пиперки во сенф одлично се вклопуваат со секаков вид месо, со варени јадења, а можат да бидат и пикантен намаз.

  Ова е рецептот за црвени пиперки во сенф:

  15 поголеми ајварски пиперки
  125 мл алкохолен оцет
  300 мл вода
  200 гр сенф
  120 мл масло
  Сол, шеќер, ловоров лист, бибер

  Подготовка: 

  Пиперките добро се чистат од дршките и семките. Исечете ги на подебели ленти. 

  Настрана подгответе го солилото од водата, оцетот, сол, шеќер и зачини. Пиперките ставајте ги да се варат околу 10 минути (не морате сите наеднаш доколку не ги собира), па оставете ги да се исцедат. 

  Сенфот матете го со миксер или процесор за храна. Додавајте го маслото по малку, во тенок млаз, за да може да добиете пенеста смеса. Измешајте ги пиперките со оваа смеса и ставете во тегла. 

  Не правете наеднаш големи количини, за да избегнете расипување. 

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img