Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

8.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

More
  домаАгро ЗабаваТуршија од карфиол без стерилизација

  Туршија од карфиол без стерилизација

  Секогаш вкусен прилог за зимата – Туршија од карфиол се подготвува лесно и брзо. Во продолжние потребните состојки и подготовка.

  Состојки:

  • карфиол – 1/2 глава
  • вода – 2 чаши
  • јаболков оцет – 1 чаша
  • шеќер – 1 чаша
  • Хималајска сол – 4 лажици
  • тегли – 4-5 парчиња

  Подготовка:

  Најпрво го подготвуваме растворот, за да има време да се стопи – така што во бокал истураме 1 шолја јаболков оцет, 2 шолји вода, бел шеќер и 4 лажици хималајска сол и мешаме.

  Теглите ги миеме, ги редиме една до друга и сиот карфиол густо го распоредуваме до врвот, карфиолот е претходно измиен и искинат на мали цветчиња.

  Исто така, важно е да нема црни точки или темни дамки на главите, за тоа да не доведе до процес на гниење.

  Истурете го растворот до врвот, непосредно пред отворот на прстенот на теглата и цврсто затворете го.

  Добро би било често да ги протресуваме теглите и така после 3-4 недели да добиеме божествена туршија – само од карфиол – без стерилизација!

  Здравиот и многу вкусен кисела карфиол одлично се вклопува со зимските јадења!

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро забава како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img