Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

More
  домаАгро советиНе мора да се откажувате од слатките за да ослабете

  Не мора да се откажувате од слатките за да ослабете

  Не мора секогаш да се откажете од слатките ако планирате да ослабете. Нутриционистите ви даваат корисни совети за ова прашање.

  Ако сакате да ослабете и не можете да се откажете од слатките, постојат многу начини да јадете здрави слатки. За почеток, намалете ја количината на десерт што го јадете.

  Плус, иако можеби нема автоматски да го поврзете пиењето чај со јадење десерт, комбинацијата може да биде не само вкусна, туку и здрава.

  – Зелениот чај содржи кофеин и соединение наречено EGCG, за кои е докажано дека го поддржуваат слабеењето – вели нутриционистот Лорен Манакер.

  Нутриционистот советува и да ги земате омилените овошја почесто наместо слатки, кои исто така се полни со шеќер, но здрави. Покрај тоа, ќе ги добиете потребните витамини и влакна.

  Понекогаш преголемото ограничување со цел губење на тежината може да предизвика целосно спротивен ефект

  – Кога ќе се ограничиме во исхраната и не си дозволуваме да уживаме во храната што ја посакуваме, желбата само ќе се зголеми. Желбата ќе продолжи да се зголемува најверојатно додека не се предадете. Во тој момент, поголема е веројатноста да јадете поголеми количини отколку ако веднаш се препуштите. Овој пристап всушност ви помага да ги задржите вашите резолуции и дисциплина на долг рок, вели нутриционистот Тејлор Весли.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img