Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Monday, June 24, 2024

More
  домаАгро ВестиПојава на птичји грип во Словенија

  Појава на птичји грип во Словенија

  petel baner

  Кај 23 лебеди во Прекмурје, Словенија е потвредо присуство на птичји грип.

  Управата за храна, ветеринарство и заштита на растенијата на Словенија ги предупредува одгледувачите на живина и птици за нови случаи на птичји грип.

  agrounik

  Како што е подетално објаснето во Министерството за земјоделство, шумарство и исхрана, високопатогената птичји грип од подтипот Х5Н1 е потврдена со тестови на 23 мртви грбави лебеди, кои се пронајдени на истата локација во општина Лендава.

  Воедно, додаваат дека за да се намали ризикот од пренесување на вирусот од диви птици на живина, препораките донесени од Националниот центар за контрола на болести остануваат на сила за цела Словенија, а одгледувачите на живина и птици се повторно поканети да внимаваат на појавата на некои знаци на птичји грип и веднаш да го известат ветеринарот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во Словенија, птичји грип во последните недели е потврден само кај дивите птици, поточно кај грбавите лебеди во општините Апаче, Ленарт, Птуј, Света Тројица во Словенске Горица, Пиран и Изола.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Вибер.

  А доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img