Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро Забава12 најубави раси на кокошки

  12 најубави раси на кокошки

  petel baner


  12 најубави раси на кокошки – погледнете ја оваа листа и дали имате некој свој фаворит?

  Кокошките не се вредни само за нивните јајца и месо, туку и за нивните уникатни и убави пердуви. Постојат многу различни раси на кокошки, секоја со свои посебни карактеристики и особини. Во оваа статија, ќе ги истражиме првите 12 најубави раси на кокошки, заедно со слики за да ги прикажат нивните прекрасни пердуви и бои.

  Silkie кокошка

  Silkie кокошка
  Silkie кокошка


  Кокошката Silkie е една од најубавите раси, со меки и меки пердуви кои се чувствуваат како крзно. Тие доаѓаат во многу различни бои, вклучувајќи бела, црна, сина и блескава боја. Нивните пердуви ги покриваат дури и стапалата и нозете, што им дава препознатлив и шармантен изглед.

  Polish кокошка

  Polish кокошка


  Polish кокошката е позната по својата „пом-пом“ на врвот на главата, која е направена од пердуви. Имаат и убави и сјајни пердуви во различни бои, како сребрена, златна и бела.

  Frizzle кокошка

  Frizzle кокошка


  Кокошката Frizzle има уникатни пердуви кои се виткаат нанадвор, давајќи им специфичен и забавен изглед. Тие доаѓаат во многу бои, вклучувајќи црна, бела и црвена.

  Cochin кокошка

  Cochin кокошка


  Кокошката Cochin е голема раса со прекрасни пердуви кои се меки и меки. Тие доаѓаат во многу различни бои, вклучувајќи црна, бела и сина.

  Wyandotte кокошки

  Wyandotte кокошки


  Кокошката Wyandotte има впечатливи и шарени пердуви кои се обложени со уникатен дезен. Тие доаѓаат во различни бои, како сребрена, златна и сина.

  Orpington кокошка

  Orpington кокошка


  Кокошката Орпингтон е нежна и пријателска раса со меки и меки пердуви. Тие доаѓаат во многу различни бои, вклучувајќи црна, сина и блескава боја.

  Ameraucana кокошка

  Ameraucana кокошка


  Кокошката Ameraucana има прекрасни и уникатни пердуви кои се светло сино-зелена боја. Тие се познати по нивните јајца во боја „велигденски јајца“, кои можат да варираат во боја од сина до зелена.

  Sussex кокошка

  Sussex кокошка


  Кокошката Sussex има меки и сјајни пердуви кои доаѓаат во многу различни бои, како бела, црвена и попрскана. Тие се познати и по тоа што се послушни и пријателски настроени.

  Rhode Island Red кокошка

  Rhode Island Red кокошка


  Кокошката Rhode Island Red има неверојатни пердуви кои се со длабока и богата црвена боја. Тие се познати и по нивната голема големина и нивната способност да снесат многу јајца.

  Hamburg кокошка

  Hamburg кокошка


  Кокошката Hamburg има впечатливи пердуви кои се црно-бели пруги, давајќи им уникатен и убав изглед. Тие се исто така познати по тоа што се добри слоеви на мали бели јајца.

  Langshan кокошка

  Langshan кокошка


  Кокошката Лангшан има прекрасни и сјајни пердуви кои доаѓаат во црна, сина и бела боја. Тие се исто така познати по тоа што се жилава раса.

  Faverolles кокошка

  agrounik
  Faverolles кокошка

  12 најубави раси на кокошки – ова беше нашиот предлог за мис на кокошка 🙂
  Пилешкото Faverolles има меки и меки пердуви кои доаѓаат во многу различни бои, вклучувајќи лосос, бело и црно. Тие се познати и по тоа што се дружељубиви и добри со децата.

  Да заклучиме кокошките не се корисни само за нивните јајца и месо, туку можат да бидат ценети и за нивните прекрасни и уникатни пердуви. Постојат многу различни раси со прекрасни пердуви и бои, а оваа листа ги прикажува некои од најпрекрасните. Без разлика дали одгледувате кокошки од практични причини или само за забава, овие раси дефинитивно ќе го истакнат вашето јато во дворот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Секако доколку имате свој фаворит од вашиот двор пратете ни слика ќе ја објавиме.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img