Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ВестиИ Словенија ги забрани српските праски прскани со штетен инсектицид

  И Словенија ги забрани српските праски прскани со штетен инсектицид

  petel baner

  По Хрватска, и Словенија го забрани увозот на праски од Србија, поради тоа што биле прскани со инсектицид хлорпирифос, забранет во ЕУ.

  Хлорпирифос е инсектицид кој е најчеста причина за враќање на извезеното српско овошје. 

  Дека праските беа вратени од хрватската граница во Србија поради високото ниво на овој пестицид беше објавено на веб-страницата на Европската комисија, заедно со етикетата дека товарот од Србија е потенцијално опасен. Хлорпирифос долго време не се користел во Србија.

  agrounik

  Српските експерти предупредуваат дека ваквата примена може да доведе до забрана за увоз на целото овошје и зеленчук од Србија. 

  Тие сметаат дека властите направиле уште една грешка, што дозволиле регистрација на пестициди на база на бакар за потребите на производството на шеќерна трска, што никаде во светот не било дозволено.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На овој начин секоја година се уништуваат меѓу 20.000 и 30.000 хектари плодно обработливо земјиште.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи FacebookViber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img