Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Friday, March 1, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМоже ли да се расипе маслиновото масло?

  Може ли да се расипе маслиновото масло?

  Agrobot

  Маслиновото масло изобилува со здравствени придобивки, особено кога станува збор за екстра девствени сорти. Но, дали ова масло може да се расипе?

  Маслиновото масло е земјоделски производ и со текот на времето светлината, топлината и кислородот ќе го разградат и ќе го направат расипливо. Ова влијае и на вкусот и на хранливата вредност – двете главни причини зошто ова масло е толку скапо.

  Ако не сте сигурни дали вашето маслиново масло е сè уште исправно, прво помирисајте го. Ако и после тоа сè уште не сте ја решиле дилемата, напијте се.

  petel baner

  Доколку маслото има вкус или мирис на застарени јаткасти плодови, боички, стар кармин или месо и остава мрсна, восочна уста, маслото е веројатно расипано. Ако маслиновото масло не ве потсетува на нешто свежо и овошно, веројатно веќе не е добро.

  Кога маслото ќе се оксидира, здравите масти во екстра девственото маслиново масло почнуваат да се распаѓаат. Така, почнуваат да се формираат слободни радикали.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чувајте го маслото на ладно, темно место и што подалеку од рерната. Сончевата светлина не е добра за маслиновото масло. Затоа купувајте масло во темни стаклени шишиња, што ќе го заштити маслото од сончева светлина и ќе му го продолжи рокот на траење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img