Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиНационални шуми почнаа со акцијата за пошумување

  Национални шуми почнаа со акцијата за пошумување

  petel baner

  ЈП „Национални шуми” од Куманово започна со најавената голема акција на пошумување.

  Пошумувањето ќе се одвива на 34 различни локации во државата, во 19 различни реони.

  Ќе се пошумува и на нови површини, а ќе се пошумуваат и опожарени површини од големите пожари од 2021 во Малешевијата.

  Заедно со голем број општествено-одговорни компании и граѓански организации ќе бидат посадени 1.200.000 садници, од најразлични видови за кои согласност дале Шумарскиот факултет и стручните лица во Национални шуми.

  agrounik

  Јасен, бел бор, јавор, багрем, даб, чемпрес, костен, ќе бидат посадени оваа зима и наредната пролет на повеќе од 400 хектари површина низ цела Македонија.

  Целокупниот расаден материјал го обезбедува Национални шуми од нивните расадници во Свети Николе и Куманово, кои се осовремени и произведуваат садници од контејнерски тип, кои се многу поотпорни на климатските промени од обичните садници.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Акцијата е поддржана од Министерството за земјоделие, министерството за животна средина, компании и граѓански организации.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img