Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Saturday, February 24, 2024

More
  домаАгро советиШто може да се сади во Јануари

  Што може да се сади во Јануари

  Agrobot

  Што може да се сади во Јануари. Еве 9 идеи кога станува збор за тоа што да се засади во јануари
  Ако се сомневате што да засадите во овој период од годината, добро забележете ги сортите што ги препорачуваме:

  Моркови
  Морковот е зеленчук со заедничко присуство во многу јадења од медитеранската исхрана и, според тоа, нема ништо подобро од дегустација на моркови одгледувани во вашиот дом.

  Бидејќи тие се растенија кои се многу отпорни на студ, Можете да ги засадите директно во земјата. Во распоредени редови, и да се осигура дека подлогата е лабава, така што корените можат добро да се развиваат.

  Ако ја одржувате почвата рамномерно влажна, семето ‘ртат во рок од 14 до 21 ден. Иако во најтешкиот зимски период може да потрае малку подолго поради студот.

  Модар патлиџан
  Модар патлиџан е вообичаена есенска и зимска култура. Сепак, семките се донекаде чувствителни на студ, па затоа е препорачливо да се засадат во затворени простории или да се стават во стаклена градина. Откако на Садниците се високи околу 15 сантиметри и можат да се стават во градината.

  Ако веќе ги имате подготвени вашите садници, можете да ги засадите сега во јануари. Во спротивно, искористете ја приликата да ставите неколку семиња на место каде што нема премногу студено и за неколку недели ќе ги имате садниците спремни за пресадување.

  Грашок
  Дури и во средината на јануари можете да засадите грашок директно во земјата во вашата градина, иако можете да прибегнете кон одгледување во контејнери за да му дадете малку поголема заштита од студот.

  За да растат, им треба добра дренажа и редовно наводнување, и Не е лошо да примат малку избалансирано ѓубриво.

  Ако температурата се движи помеѓу 10º и 20º C, ртење на семето се случува во рок од седум до 14 дена.

  Ротквици
  Класика кога станува збор за тоа што да се одгледува во јануари, бидејќи се многу отпорни на студот и нивните семиња Тие можат да ‘ртат за само една недела ако зимското време не е премногу екстремно.

  Наша препорака е ротквиците да ги ставите директно на земја. Во распоредени редови кои овозможуваат соодветен раст, и одржувајте ја почвата влажна.

  Кромид
  Иако кромидот е зеленчук кој претпочита блага клима (никнува на околу 15-25º C), Сега е добро време да сее семе во саксија, Ставете го садот на безбедно место, а расадот пресадете го во рок од неколку недели.

  Меѓутоа, ако живеете во регион со топла клима, може да размислите за садење на семето директно во земјата во овој прв месец од годината. Но, бидете сигурни дека растенијата ќе добијат добра количина на сончева светлина.

  Ендиви и зелена салата
  Тие се кралици на салатите и се консумираат толку многу што не е штетно да ги засадите во вашата градина за да ги имате секогаш при рака. До уживајте во нив во пролет, Сега е добро време да се засади семето во затворен простор или во стаклена градина.

  Бидејќи температурите продолжуваат да се задржуваат над 10º C, Можете да ги преместите садниците надвор.

  За најдобри резултати, наводнувајте редовно и погрижете се почвата да им понуди добра количина на органска материја од која можат да црпат хранливи материи.

  Целер и праз
  Нешто слично се случува и со целерот и празот како и со она што се случува со ендиви и зелена салата. Дека во оваа студена сезона е подобро од да го задржиме семето засадено на место каде што не им студи премногу.

  Како што се наближува крајот на зимата, тогаш садниците можеме да ги изнесеме надвор и да ги ставиме на место каде што добиваат директна сончева светлина во случај на праз, и малку делумна сенка за целер ако сме на место со топла клима.

  petel baner

  Сега знаете што да одгледувате во јануари за да уживате во одгледуван со љубов и целосно домашен зеленчук за само неколку недели.

  Имајте на ум дека упатствата што ги видовме се општи, и дека резултатите може да варираат во зависност од климата на местото каде што се наоѓате.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што може да се сади во Јануари имате ли вие некој ваш предлог?

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img