Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаОд соседитеОд вино до коњак - што е важно во технологијата на производство?

  Од вино до коњак – што е важно во технологијата на производство?

  petel baner

  Дестилатот за вино се чува во дабови буриња и, по правило, треба да се старее најмалку три до пет години за да се добие специфичен мирис, боја и, се разбира, вкус, објаснува производителот од Сремски Карловци, Мирко Веселиновиќ. 

  Сремски Карловци, регион за лозарство познат по својата долга традиција на одгледување на винова лоза и производство на вино, сето тоа благодарение на аскуржелот кој ги засади првите лози на ова мало и познато Сремско место. Оваа традиција никогаш не е прекината, па дури и денес созреваат нови генерации на млади, посветени винари, кои со помош на најсовремена технологија, но сепак на традиционален начин на производство, продолжуваат таму каде што нивните предци започнаа со производство на врвни вина.

  Во Сремски Карловци има многу винарии, а една се издвојува, бидејќи покрај виното, тука се произведува и одличен коњак што може да одговара на кој било француски, но и ракија од орев што сега ги освои симпатиите на вистинските љубители на добро вино.  

  Совињон, Шардоне, Бургундија на четири хектари

  Пред скоро две децении, двајца кумови, Мирко Веселиновиќ и Марио Бенжек , започнаа партнерство и основаа кооперација од две семејства и започнаа производство на одлични ракии и ракии кои можат да послужат како модел за секого во однос на квалитетот. Тие поседуваат четири хектари лозја засадени со совињон и каберне совињон, сив бургунд и шардоне. Тие се горди на своите подруми, каде што ја чуваат и ја негуваат топлината во садови од даб, нерѓосувачки челик и стакло со капацитет од 15.000 литри. 

  Покрај ракија, познати се и ракии од дуња, круши, кајсии … (фото: Фејсбук / Ракије Бенишек-Веселиновиќ)

  Тие годишно произведуваат близу 30.000 литри ракија од круши, дуња, кајсии, сливи, грозје, како и специјален ликер „Ораховац“. 

  Најизразен вкус е оној добиен од температурата на телото

  Мирко Веселиновиќ вели дека е особено горд на коњакот „Специјален“,  кој се добиваше со мешавина на дестилати за вино. По вкус не се разликува од познатите и признати коњаци именувани по францускиот град Коњак. 

  Станува збор за дестилат за вино, каде што според законот виното мора да се дестилира двапати, а така добиениот производ се нарекува „о-до-ви“ (еу-ди-ви), односно вода на животот што се истура во дабови буриња каде што е стареење минимум. “Ние го произведуваме нашиот коњак на ист начин, а неговиот вкус доаѓа до израз само откако стаклото ќе се загрее во раката со него. Најизразен вкус е оној добиен од температурата на телото”, вели Веселиновиќ. 

  Патем, нивниот коњак содржи 40% алкохол.

  Годишно се произведуваат околу 500 литри коњак

  Според него, коњакот „Специјал“ е вклучен во категоријата врвни пијалоци и е стар пет години, а винаријата произведува околу 500 литри од овој пијалок на петгодишно ниво. 

  “Нашиот коњак е всушност ракија, бидејќи само алкохолен пијалок што доаѓа од споменатиот француски регион може да се нарече коњак. Сепак, производството на ракија е скоро идентично со коњакот. Технологијата е многу слична, во првиот се користат сорти на бело вино, каде што “Кога преработува грозје, тој многу се грижи за технологијата. За време на производството на ракија, не смее да има мелење семе и стебленца, бидејќи ако тоа се случи, само танинот би се акумулирал во пошироката област”, објаснува нашиот соговорник. 

  Кога се следи оваа постапка и кога е завршена алкохолната ферментација, следува дестилација . За да може коњакот да биде со врвен квалитет, треба да се направи дестилација наскоро по првиот проток на вино. Патем, тајната на добриот коњак лежи во технолошкиот процес, но и во бурињата во кои се отстранува. 

  „Дестилатот за вино се чува во дабови буриња и, како по правило, треба да се старее минимум од три до пет години со цел да се добие специфичен мирис, боја и, се разбира, вкус.

  Користете доцни сорти

  Патем, од Веселиновиќ дознаваме дека не се препорачува употреба на рани и мускатни сорти грозје при производство на коњак , бидејќи тие му даваат на виното многу изразена арома, а за тоа се грижи самиот производител кога спие коњак. Кога станува збор за избор на сорти, најдобро е да ги користите оние сорти на доцно грозје кои се богати со аминокиселини и содржат помалку шеќер.

  agrounik

  „ Досега направивме две серии коњаци, а третата е во буре и нема да биде достапна за консумирање до 2022 година. Нашиот коњак е направен од најдобрите сорти Пино Григио, како и Пино Блан и грашок. што созреваше користевме каберни и засега ми се чини дека сè е во ред “ , наведува нашиот соговорник. 

  Досега тие направија две серии коњаки

  Самиот почеток за производителот на вино во Карловац беше тежок бидејќи тој користеше буриња направени од српски даб за време на првото производство на овој алкохолен пијалок, но бидејќи тие не беа со најдобар квалитет, бурињата се скршија и се истури многу коњак. И, имајќи предвид дека „секое училиште плаќа“, тој набави буре направено од француски даб, кое сега го содржи овој скапоцен пијалок.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Посебен вкус на дабово буре

  Буре му дава посебна арома и вкус на коњакот, па од тоа зависи дали коњакот има вкус на какао, ванила или кафе. Тајната и успехот на производот на Веселиновиќ е во специјалното дабово буре, специјално направено за овој вид пијалок.

  Како се прават вината Вршац и од што зависи квалитетот?

  “Самата дестилација има остар и адстрингентен мирис, а вистинскиот вкус го дава дабовото буре, и колку подолго лежи во бурињата, толку повеќе се пие, ароматично и високо квалитетно. Инаку, во првите три години, коњакот станува за пиење, а вистинскиот препознатлив вкус се добива по четвртата година Затоа, не треба да изненадува што коњакот е подобар ако е постар “.

  Коњакот од Сремски Карловци е во категоријата средни цени на дестилати за вино, има блага и пријатна арома, ванила и тутун, додека на крајот може да се почувствува благ вкус на скапани цреши . 

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img