Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

40.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаситеДив костен

  Див костен

  petel baner

  Див костен е вид од фамилијата Hippocastanaceae и е распространет како украсно дрво во дрворедите, парковите и градините. Во средината на 19 век бил ценето лековито растение. Кората се користела кај болести со треска, дијареја и кожни болести. Лисјата се користеле при кашлање, артритис и ревматизам, а чајот се правел од цвеќето.

  див костен
  Див костен

  Денес, костените главно се користат во форма на готови препарати, кои се стандардизирани во мешавината на сапонин есцин. Цветовите ( Hyppocastani flos ) се собираат на почетокот на цветање и се користат исушени. Питомиот костен ( Castanea sativa Mill) ботанички е поврзан со дивиот костен. Чај од лисјата на костенот ( Castaneae folium)) успешно се користи во народната медицина при бронхитис, астма, голема кашлица и слични респираторни проблеми. Денес, употребата на лисјата е целосно заборавена, иако тоа е одличен растителен препарат кој ја подобрува отпорноста кон бројни инфекции. Лисјата содржат флавоноиди, танини и витамин Ц.

  Чајот е многу вкусен ако е засладен со мед од костен. Дивите костени содржат мешавина од тритерпен сапонини позната како есцин (3-6%). Мешавина од тритерпен сапонини (хипокастанозид) исто така се наоѓа во кафеавата обвивка. Лисјата, цвеќињата и кората содржат малку сапонин. Нивните главни состојки се флавонол гликозиди, особено кверцетин, изокерцетин и каемферол. Лисјата и кората содржат кумарински гликозиди (9%), ескулин, скрополин и фраксин, а плодовите не содржат кумарини. Лисјата, кората и овошјето содржат катехин танини, проантоцијанидини и разни стероли. Бидејќи резервите во овошјето се шеќер, скроб (35%) и делумно масло (4-6%), што се користи за правење сапун.

  Дејство и употреба

  Ескин, сапонински комплекс од овошје, за разлика од другите сапонини, нема хемолитичко дејство и може да се користи орално и интравенски. Го намалува оштетувањето на капиларите, ги зајакнува нивните sидови и штити од едем. Подобрувањето на знаците на болеста кај хронична венска инсуфициенција (тежина на нозете, чувство на напнатост во нозете, чешање на кожата над проширените вени, болка и воспаление на проширените вени) е потврдено со бројни клинички испитувања.

  Научните истражувања потврдуваат дека есцинот го намалува формирањето и влијанието на ензимите кои ги распаѓаат внатрешните садови на капиларите. Само по една до две недели се појавуваат првите знаци на подобрување. Кората го намалува лачењето на жлездите на дигестивниот тракт. Се користи при хронична дијареја, крварење од желудникот и цревата, дизентерија и слични болести. Инфлоресценциите и денес се користат во народната медицина за зајакнување на имунитетот и против дијареја.

  agrounik

  Чај од див костен

  Од една лажичка свежи или суви лисја во 200 мл врела вода, подгответе инфузија која треба да стои 5-10 минути. Кога кашлате, пијте го засладен со мед, два до три пати на ден. Екстрактот се подготвува и од две лажички сушен цвет. За настинки, пијте една чаша чај засладен со мед три пати на ден. Од половина лажичка исушена кора, се подготвува лушпа, која се подготвува со ставање на лекот во ладна вода и мешање. Се загрева полека додека не зоврие, тргнува од оган и остава да стои покриен уште десетина минути. Лушпата се користи кај сите лековити растенија кои содржат танини и се користи надворешно, за изгореници од сонце, смрзнатини и рани кои не зараснуваат.

  Готови плодови препарати главно се користат за вените. Тие можат да се купат во аптека. Во нив, количината на супстанцијата е стандардизирана. Дневната доза е 100 мг есцин.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тоник

  Во народната медицина, тоникот се користи за нега на нозете со проширени вени. Иако нема клинички податоци за неговото дејство преку кожата, пациентите сведочат за субјективно подобрување на непријатноста. Околу 20 свежи, зрели костени се чистат, ситно сецкаат или се рендаат и се истураат во еден литар 70% етанол. По две недели ја филтрираме течноста, можеме да ја чуваме долго време. Пред употреба, разредете го со еднаков дел вода и користете облоги за болни и отечени стапала, воспалени крвни садови или како додаток на бањи за нозе. Често се користи како додаток на бањи за ревматски заболувања. Овој тоник никогаш не треба да се користи на оштетена кожа. Неговиот ефект е дополнително зајакнат со внатрешна примена на стандардизирани препарати за костен.

  Несакани ефекти на дивиот костен

  Слабост, вознемиреност во стомакот или чешање се ретки со орална употреба. Студиите за употреба на екстракт од костен во бременоста, во случај на големи проблеми со вени и едем, не утврдија никакви несакани ефекти, па затоа се препорачува употреба.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img