Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Saturday, July 20, 2024

More
  домаАгро ВестиКакво беше влијанието на студениот бран низ Европа?

  Какво беше влијанието на студениот бран низ Европа?

  petel baner

  Три студени бранови се забележани во Европа од почетокот на јануари. Третото, најсилното, ја погоди најголема површина помеѓу 7 и 15 февруари. Какво беше влијанието на студениот бран врз земјоделските култури низ цела Европа?

  Студениот бран што ги погоди посевите во јануари и февруари во повеќето области на нашиот континент нема да има значително негативно влијание, бидејќи тие беа заштитени со снежна покривка, соопшти службата за набљудување на земјоделските култури на Европската унија, МАРС.

  Имено, во Европа се забележани три студени бранови од почетокот на првиот месец од оваа година. Третиот, кој се случи помеѓу 7 и 15 февруари, беше најсилен и погоди најголема област. Според извештајот, тој најпрво ја погодил северна Европа, имено северна Полска, Германија и земјите од Бенелукс, како и северна Франција. Подоцна, за само еден ден, велат тие, е регистриран посилен студ во Унгарија, Југоисточна Европа и Турција.

  agrounik

  Во текот на изминатиот месец, во многу делови на Централна и Северна Европа се забележани постудени услови од вообичаеното. Температурите се најниски во последните 50 години во неколку региони . Сепак, негативното влијание врз зимските посеви се очекува да биде ограничено бидејќи повеќето култури беа заштитени со снежна покривка.

  студениот бран

  Беа забележани поголеми количини на врнежи

  Според МАРС, се очекува штета од мраз, но во помал обем во западниот дел на Германија, источна Франција, Унгарија, југоисточна Европа и Турција. Ова се области каде што зимските посеви се помалку толерантни кон овој феномен. Но, во текот на зимата има и придобивки од мразот затоа што, според извештајот, се подобрува структурата на глинените почви и се намалуваат ризиците од штетници и болести.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сепак, просечните температури во повеќето делови на јужна Европа беа околу 2 ° C над долгорочниот просек за целиот период. Покрај тоа, натпросечни количини на дожд паднаа во повеќето делови на нашиот континент. Најмногу во Италија, балканските земји, Романија, Бугарија и Грција, каде што продолжија да паѓаат. Натпросечните врнежи се забележани и во источна Шпанија и делови на Украина.

  Понатаму, земјоделските култури се во добра состојба во Северна Африка, освен во Алжир. На северот на континентот, зимската сезона беше обележана со екстремно топли услови во поголемиот дел од регионот и силен дефицит на врнежи од дожд во централниот и западниот дел. Во споредба со просечната сезона, сеидбата беше направена на време во Тунис, западна Либија и Египет, но беше одложена во Мароко и Алжир за две до три недели.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img