Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

4.8 C
Skopje
Tuesday, March 28, 2023

More
  домаситеЗнаеме за сливите, но ова јужно овошје може да биде поефикасен диуретик

  Знаеме за сливите, но ова јужно овошје може да биде поефикасен диуретик

  Постојат докажани традиционални начини за лекување на запек со помош на сливи. Сега се приклучи едно јужно овошје како природно помагало за варење.

  Многумина знаат за придобивките од кивито како јужно овошје. Преовладува мислењето дека неговите моќи како природна помош за дигестивниот систем често се занемаруваат во корист на други начини за помагање на варењето.

  Киви се смета за суперовошје. Полно е со антиоксиданси, витамин Ц, калиум, фолна киселина, полифеноли (фенолна киселина) и влакна и е добар извор на витамин Е. Го подобрува варењето на неколку вообичаени диететски протеини, вклучувајќи ги за варење на протеинот казеин / натриум казеинат (млечен протеин) и мускулен протеин, а тоа се должи на неговата главна компонента – актинидин, ензим кој ги разложува протеините во амино киселини.

  Го ублажува запекот со омекнување на столицата

  Спроведени се неколку студии за неговото лаксативно дејство. Едно на група од 33 кинески пациенти со хроничен запек, додека друга студија опфатила 38 постари лица.

  Во двете студии, на пациентите им се давале по две киви дневно. Студијата на кинески пациенти покажа дека потрошувачката на киви го зголемува спонтано движење на дебелото црево кај повеќето пациенти.

  Имаше и подобрување во времето на транзит на содржината низ дебелото црево и ректално чувство на потреба за празнење. Покрај тоа, многу пациенти доживеале намалување на проблематичниот запек и бројот на денови кога земале лаксативи и зголемено задоволство од нивните навики на дебелото црево.

  Студијата на постари пациенти покажала дека редовното консумирање на ова јужно овошје доведува до пообилна и помека столица, како и почесто празнење на дебелото црево.

  Покрај актинидинот, лаксативното дејство го стимулираат и други компоненти во кивито. Такви се несварливите олигосахариди (комплексни јаглехидрати кои дејствуваат како пребиотски агенси) и влакна. Кивито има способност да спречи оштетување на ДНК. Познато е дека оксидативниот стрес со неговите ефекти врз ДНК е фактор на ризик за рак на дебелото црево.

  Оксидативниот стрес обично се јавува за време на употребата на кислородот од страна на клетките за генерирање енергија. Понекогаш нестабилна молекула на кислород со барем еден неспарен електрон „избега“ по грешка. Тој е слободен радикал и ако не е неутрализиран од антиоксиданс, може да се закачи за друга молекула за да ги отфрли своите електрони за да стане стабилен. Едноставно кажано, слободните радикали ќе ги оштетат или уништат клеточните ѕидови и ќе ги нарушат моделите на ДНК.

  За жал, денешниот начин на живот и загадената средина во голема мера придонесуваат за оксидативниот стрес. Драстично го зголемуваат бројот на слободните радикали произведени од телото.

  Задржување на слободните радикали

  Оксидативниот стрес особено влијае на дигестивниот тракт, особено кога протеините не се правилно варени и токсините се акумулираат. Кивито може да помогне во заштитата од слободните радикали бидејќи е богат извор на фенолни киселини, еден вид фитохемикалии наречени полифеноли. Полифенолите делуваат како антиоксиданти во телото.

  Дури и истражувањето на британскиот истражувачки институт Ровет во 2001 година покажа дека екстрактот од киви е помоќен од растворот на витамин Ц во заштитата на ДНК од ефектите на оксидативниот стрес. Исто така помага во поправка на оштетената ДНК. Научните откритија исто така покажаа дека антиоксидансите во кивито особено добро се метаболизираат и се апсорбираат во крвотокот.

  Но, како што е вообичаено со овошјето, повеќето антиоксиданси се наоѓаат во кожата. Но, влакнестата и цврста кожа на кивито, иако е хранлива, не е привлечна за јадење. Исто така, не заборавајте дека кората на овошјето не треба да содржи пестициди. Ако јадете овошје со кора, погрижете се тоа да е овошје кое е одгледувано подалеку од урбаното загадување. Доколку ваквото овошје не ви е достапно, подобро е да ја излупите кожата бидејќи штетата од пестицидите би била поголема од антиоксидативната придобивка.

  Излупеното овошје има немерливи придобивки и треба да се јаде секој ден.

  Значи, уште еден дополнителен поттик за јадење киви е неговото благотворно влијание врз варењето. Кивито е новооткриен пребиотик, што значи дека содржи несварливи материи кои ги хранат добрите бактерии во цревата.

  Научниците открија дека тој е поефикасен од пребиотикот инулин во промовирањето на адхезијата на важната добра бактерија Lactobacillus rhamnosus на цревните епителни клетки.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img