Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

27.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро советиЗошто се расипува киселата зелка?

  Зошто се расипува киселата зелка?

  petel baner

  Зимата не може да се замисли без кисела зелка, а доколку и оваа година правите ваша зимница, важно е правилно да го направите целиот процес на закиселување, бидејќи само така нема да се расипе.

  Некои од традиционалните специјалитети се направени од кисела зелка, како што се сарма или подварок, но киселата зелма содржи и многу витамини и минерали. Се јаде и како салата со црвена пипер, а водата, позната како расолница, се пие како сок бидејќи исто така е многу здрава.

  Најважно е да се придржувате до рецептот, бидејќи ако промените или изоставите нешто, киселата зелка лесно ќе се расипе. Треба да има доволно пресол за целосно покривање на зелката. Слој масло одозгора ќе помогне да се продолжи рокот на траење.

  agrounik

  Следното нешто на кое треба да обрнете внимание е температурата на која ја чувате. Чувањето на зелката на погрешна температура може значително да го забрза процесот на ферментација и создавањето на штетни микроби. За долгорочно складирање на киселата зелка, температурата треба да биде ниска. Најоптимално е од 0 до 4 Целзиусови степени. Ова е причината зошто вреди да се чува во подрум, на тераса или во фрижидер.

  Мора да се придржувате кон првите две причини, а третата е попревентивна. Наместо во пластични буриња, подобро е да ја чувате зелката во стаклени тегли или некои поголеми садови. Можеби е најдобро уште на почетокот зелката да ја поделите на листови, па така да ја киселите. Ова не е задолжителен чекор, но многу помага.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За подобро складирање можете да додадете малку повеќе сол или брусница. Ова не само што го продолжува рокот на траење на зелката, туку и додава пријатен и богат вкус. Брусницата и солта во овој случај служат како природни конзерванси.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber и Telegram.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img