Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Tuesday, May 18, 2021
More
  spot_img

  Климатскиот данок во данското земјоделство

  Климатскиот данок од 161,40 евра по тон произведен СО2 ќе скрати околу 19 000 работни места во земјоделството. Ова ќе ја зголеми цената на...

  Ацидофилно млеко – како сами да подготвите?

  Ацидофилно млеко е ферментиран млечен пијалок, или ферментирано млеко. Направено е од полномасно или обезмастено млеко, а во него се додава чиста култура на Lactobacillus acidophilus. Оваа...

  Цинк – микроелемент важен за животот на овошките

  Важноста на цинкот се рефлектира во физиолошките процеси на растението, каде што овој микроелемент е неопходен за производство на хормонот за раст - ауксин.Недостаток...
  54,912фановикако
  0следбенициследете
  0претплатницисе претплатите

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...
  spot_img
  spot_img
  spot_img

  Државно земјиште над 3 хектари

  Државно земјиште над 3 хектари - погледнете каде се се издава државно земјиште.Кој е заинтересиран нека си конкурира за државно земјиште над 3...

  Оризопроизводителите може да набавуваат комбајни

  Оризопроизводителите ќе може да набавуваат комбајни, средствата се обезбедени преку програмата за рурален развој.Од денеска па се до 15 – ти мај, сите земјоделци...

  Одржување на атомизерот

  Обично, под исправност на атомизаторот, овоштарите подразбираат работа на пумпата, односно добар притисок и визуелен проток на млазниците. Како да извршите правилно одржување на...

  Необична идеја – Од автобус направила стакленик

  Во последниве години стана многу популарно старите автобуси да се претвораат во подвижни домови. Но, Дони Рае Франклин од Канада сфати како да направи...

  Huawei преминува на одгледување свињи?

  Huawei преминува на технологија за одгледување свињи. Тие најавуваат систем насочен кон препознавање на лицата на животните. Ова ќе овозможи да се следи нивното...

  Затворање на зимските бразди – неопходна мерка

  Есенското, односно зимското орање бара затворање на зимските бразди, што треба да се направи на крајот на зимата или почетокот на пролетта, кога ќе...

  ИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis

  ИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis-МНОГУ ШТЕТЕН КАЈ ЛЕШНИКОТ И ОРЕВОТ(црно-бел цитрусов долг рог) која ги буши и суши претежно гранките од лешник со прекарот ''ДРАКУЛА "пустоши...

  последни постови

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...

  важни линкови