Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиУкраина ја укина забраната за извоз на пченка и сончогледово масло

  Украина ја укина забраната за извоз на пченка и сончогледово масло

  petel baner

  Украинското Министерство за земјоделство најави дека оваа пролет ќе сее помалку пченка и сончоглед и повеќе култури кои се важни за нивната безбедност на храната.

  Владата на Украина ја укина забраната и ги отстрани пченката и сончогледовото масло од списокот на стоки кои подлежат на дозволи за извоз.

  Имено, тие на 5 март утврдиле дека покрај забраните за извоз на ‘рж, овес, просо, хељда, сол, шеќер, месо и добиток, ќе воведат и пченица, пченка и сончогледово масло за нивните клучни земјоделски производи, како и пилешко и јајца.

  Тие побараа и укинување на забраната за пченицата

  Но, минатата недела,  Микола Горбачов , во име на Украинската асоцијација за житарки (УГА), испрати писмо до премиерот Денис Шмихал. Бараше одземање на дозволите за пченка и сончогледово масло, како и за пченица. 

  Во тоа писмо, тој, исто така, понуди серија предлози. Еден предлага префрлање на извозните текови од пристаништата на Црното Море на копнените патишта. Тој тогаш потсети дека земјава преку пристаништето дневно извезувала околу 200 илјади тони жито. Сега копнените патишта овозможуваат само околу 20 илјади тони дневно, што е десет пати помалку. Тој нагласи дека послабиот извоз ја загрозува кампањата за пролетна сеидба бидејќи земјоделците ги користат парите за покривање на трошоците. 

  „ Ја анализиравме ситуацијата и заклучивме дека одземањето на лиценците ќе ни овозможи да го забрзаме извозот. UGA веќе им се обрати на нашите европски колеги и сега бараме од владата да ја поддржи оваа иницијатива за поедноставување на трговијата меѓу Украина и ЕУ “, се вели во писмото. Исто така и укинување на сите внатрешни дозволи (фитосанитарни и ветеринарни сертификати, лабораториски студии и сл.). Освен оние што ги бара купувачот и се предвидени во договорите.  

  Акцент на три култури

  Кога станува збор за сеидбата, Министерството објави предвидувања дека под главните пролетни култури на територијата контролирана од Украина ќе бидат 5,99 милиони хектари. Тоа е за 1,689 милиони хектари помалку од минатата година. Започна сеидбата на 11 површини. Во огласот се нагласува дека лани во ова време се уште не била почната работата. 

  Така земјоделците посеале 22,5 илјади ха со пролетна пченица и 74,8 илјади ха со пролетен јачмен, маслодајна репка 1,6 илјади. ха, овес 15,2 илјади. ха, грашок 21,1 илјади. ха, шеќерна репка 3,3 илјади. ха, сончоглед 2,2 илјади. ха, соја 2 илјади. ха. 

  agrounik

  Заменик-министерот за земјоделска политика и храна на Украина, Тарас Висоцки, рече дека ќе се посеат помалку сончоглед и пченка од вообичаеното. Акцент ќе биде ставен на оние што се полесни за одгледување и се важни за безбедноста на храната.

  Земјоделците ќе сеат повеќе грашок, јачмен и овес, што порано беше ниша за локалните земјоделци. Сепак, тие се полесни за одгледување и се важни за исхраната. „ Значи, преминуваме од извоз на прехранбени култури за домашна потрошувачка “, рече Висоцки. Нагласи дека засеаните површини ќе се намалат за 30 проценти.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ќе имаат доволно храна за себе, но … 

  Претседателот Володомир Зеленски, исто така, се осврна на ваквата ситуација во саботата, на 26 март, во своето видео обраќање на Форумот во Доха 2022 година, одржан во Катар. Тој тогаш рече дека миграциската криза предизвикана од руската инвазија на Украина ќе биде придружена со глобална прехранбена криза. Украина е сепак е еден од најголемите извозници на храна во светот. 

  Тој посочи дека нивната пченица, масло, пченка и други земјоделски производи се јадрото на стабилноста и безбедноста на многу земји во светот. „ Руските сили ги минираат полињата во Украина, уништувајќи ги земјоделските машини и резервите на гориво потребни за кампањата за сеидба. Тие ги блокираа нашите пристаништа. Зошто го прават тоа? Украина ќе има доволно храна за да го прехрани своето население. Но речиси и да нема извоз од Украина. Тоа ќе им наштети на многу земји “, истакна тој. Повикува на здружување на силите за да се избегне недостигот на храна ширум светот преку посилни санкции кон Русија .

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро вести, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img