Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ВестиПросечни цени на кванташки – зеленчук

  Просечни цени на кванташки – зеленчук

  petel baner

  Просечни цени на кванташки – зеленчук извадени се цените по години да се види како се движела цената на зеленчукот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Просечни цени на кванташки – зеленчук во 2018-2019-2020 година

  Вид на зеленчукПросечна цена ( 2018 год. )Просечна цена ( 2019 год. )Просечна цена ( 2020 год. )Стапка на пораст/ опаѓање во (%) 2019 / 20
  Пиперки благи63,3758,3367,26+15,3
  Компири15,2217,9015,17-15,3
  Кромид19,3127,7017,96-35,2
  Домати43,3948,0850,28+4,6
  Зелка10,8512,4810,32-17,3
  Краставици42,4441,0050,51+23,2
  Ориз46,9649,6256,82+14,5
  Црвени пиперки30,4327,929,89+7,1
  Моркови29,5821,6525,65+18,5
  Грав90,0580,71102,65+27,2
  Леќа56,4068,3353,57-21,6
  Грашок33,3327,540,00+45,5
  Тиквички35,1525,5529,50+15,5
  Зелена салата—парче9,8210,0612,13+20,6
  Карфиол35,8553,7854,03+0,5
  Лук141,23124,59159,39+27,9
  Спанаќ29,5629,4337,00+25,7
  Тикви13,7513,7016,25+18,6
  Цвекло15,1411,1514,31+28,3
  Боранија36,5736,67//
  Брокули53,6969,0772,69+5,2
  Пиперки лути60,8959,7256,18-5,9
  Модар патлиџан32,0347,7751,32+7,4
  Пиперки Бабури76,7346,9776,25+62,3
  Праз –парче5,9810,8512,76+17,6
  Корнишони22,0028,6128,33-1,0
  Компири-млад30,8440,7830,00-26,4
  Маслинки182,29200,00173,50-13,3
  Просечни годишни цени на зеленчукот на кванташките пазари

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img