Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ВестиЗошто карфиолот е толку скап годинава?

  Зошто карфиолот е толку скап годинава?

  petel baner

  Зошто карфиолот е толку скап годинава? – Побарувачката далеку ја надминува понудата во Европа, а цените достигнуваат невидени нивоа.

  Сигурно сте забележале дека карфиолот за многумина стана вистински луксуз и многу малку луѓе можат да си го дозволат. Понекогаш една главица со средна големина чини и 3 евра.

  Причината зошто неговата цена толку се зголеми е сушата и зголемените трошоци.

  Површините под оваа градинарска култура се намалени во Шпанија, која е водечки производител.

  Висока побарувачка

  Покрај горенаведените фактори, постојат и големи загуби предизвикани од неповолни услови. Побарувачката далеку ја надминува понудата во Европа, а цените достигнуваат невидени нивоа.

  Клучниот фактор е сушата и недостатокот на вода.

  Во Мурсија, Шпанија, долго време не врне дожд и се зголемуваат ограничувањата за користење на вода за наводнување во главните области на одгледување.

  Сувото и претерано топло време забележано за време на садењето доведе до откажување на одредени култури и намалување на приносите.

  Европски недостиг на карфиол

  Трошоците за производство во последните години значително се зголемени, па затоа се помалку се одгледува карфиол.

  Пад на продажбата на семето од оваа градинарска градина бележат и семенските компании .

  Многу фармери се префрлија на одгледување зелена салата поради профитабилноста, бидејќи бара помалку вода, помали трошоци и поголеми приноси.

  Снабдувањето е ограничено и во француска Бретања, каде бурите ги оштетија приносите. Таму една кутија карфиол чинела и до 30 евра.

  Agrobot

  Се надеваме дека тие што во Македонија посадија карфиол годинава сега може да остварат некој профит.

  Земјоделието постана лутрија никој не знае кој производ по која цена ќе оди догодина.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зошто карфиолот е толку скап годинава?

  Карфиолот како храна која има свои супер моќи

  Придружете се на нашата заедница на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img