Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

5.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаХраната како лекРиба во тегли - конзервирање риба во домашни услови

  Риба во тегли – конзервирање риба во домашни услови

  petel baner

  Риба во тегли – конзервирање риба во домашни услови – Доколку имате поголема количина риба, не е потребно да ја сушите или солите.

  Многу едноставно и лесно можете да го зачувате дома, а со тоа и подолго да уживате во нејзиниот вкус.

  Сите видови риби, и морски и речни, се погодни за конзервирање.

  Главниот услов е рибата да биде свежа и добро исчистена. Овој рибен специјалитет мможе да се прави преку целата година.

  Рибата прво се чисти, потоа се сече на парчиња и се мие додека крвта целосно не се отстрани.

  Во поголемо тенџере се ставаат парчиња риба, а потоа се додава вода, сол, ловоров лист, бибер и рузмарин.

  Кога ќе се свари рибата, ставете ја во тегли, додадете зачини, а потоа премачкајте со масло по желба (најдобро маслиново масло).

  Доколку сакате, можете да додадете и зеленчук – лук, излупени домати, свежи или суви домати, кромид, маслинки…

  Agrobot

  Се препорачува да се користат стерилизирани тегли, а се претпочита и пастеризација по полнењето.

  Риба во тегли

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Вака конзервираната риба може да се чува на ладно место и темно место, дколку сте во можност вака подготвената риба можете да ја чувате и во фрижидер.

  Дали сте слушнале за Циронка – сушена риба – Стење

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img