Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро ВестиРусија повторно ќе извезува свинско месо во Кина

  Русија повторно ќе извезува свинско месо во Кина

  petel baner

  Русија повторно ќе извезува свинско месо во Кина – За прв пат по 15 години, Русија ќе продолжи да извезува свинско месо во Кина.

  Ова го изјави Сергеј Данкверт, шеф на националната земјоделска организација Роселкознадзор, во интервју за ТВ Русија на 24-ти.

  Според него, подготовките за испорака се главно завршени, а надлежните органи сега треба да ги извршат завршните технички проверки на извозникот.

  Испораките на месо се очекува да започнат во следните неколку месеци.

  Во септември, Кина ги укина привремените ограничувања за увоз на одобрено руско свинско месо по проценката на рускиот систем за контрола на африканската свинска чума.

  Agrobot

  Пекинг првично ја воведе забраната во 2008 година по избувнувањето на ASF. Кинеските царински службеници ја посетија Русија за да ги проценат компаниите кои потенцијално би извезувале месо во земјата како дел од сложените мерки за укинување на ограничувањата.

  Надлежните ги завршија и процедурите поврзани со протоколот за инспекциски надзор, карантинските, ветеринарните и санитарните услови, како и нацрт-потврдата за извоз на свинско месо.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Русија и покрај санкциите од запад успева да го зголеми своето земјоделско производство па дури и да извезува храна.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img