Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро советиТрактор во зима - список на работи што мора да ги направите

  Трактор во зима – список на работи што мора да ги направите

  petel baner

  Тракторот за зима – список на работи што мора да ги направите
  Ако не се грижите правилно и не го одржувате вашиот трактор во текот на зимата, може да бидете во непријатен шок кога ќе дојде потоплото време.

  За да спречите оштетување на вашиот трактор, следете ја оваа едноставна листа за проверка пред да започне тешка и продолжена зима.
  Ако не се грижите правилно и не го одржувате вашиот трактор во текот на зимата, може да бидете во непријатен шок кога ќе дојде потоплото време.

  За да спречите оштетување на вашиот трактор, следете ја оваа едноставна листа за проверка пред да започне тешка и продолжена зима.

  По миењето и чистењето на машините, потребно е да се извршат сите поправки и прилагодувања, да се заменат сите истрошени делови и да се доведе машината во целосна функционалност.

  Доколку вашиот трактор има GPS
  Возете го тракторот до покриен простор, погрижете се да нема пукнатини на покривот. Сите машини треба да се чуваат на затворено, суво и темно место за време на зимскиот период на одмор . Затоа, машините може правилно да се складираат само во бараки, шупи, хангари или гаражи и згради наменети за оваа намена.

  Прво, отстранете го GPS-от. Всушност, ако во тракторот има монитори, екрани и уреди што може да се отстранат, направете го тоа веднаш. Студеното време не е добро за чувствителни табли и технологија. Чувајте ја технологијата на безбедно и топло место.

  Променете го маслото
  Пред долго запирање на моторот, потребно е да се проверат сите гумени цевки за пукнатини или оштетувања, да се провери функционалноста на пумпата и состојбата на лежиштата на пумпата.

  Најдобро време за промена на маслото во тракторот е пред да започне студеното време. Сите седименти што се наоѓаат во маслото по користењето на тракторот ќе се зацврстат во текот на зимата и студеното снежно време – што го прави речиси невозможно да се измијат по доаѓањето на пролетта.

  Менувајте го маслото секогаш кога тракторот ќе се користи последен пат. Свежото масло без талог ќе остане во вашиот трактор во текот на зимата. Исто така, исцедете ја водата од радијаторот и блокот на цилиндерот.

  Наполнете го резервоарот со гориво
  Додавањето гориво во резервоарот за гориво пред замрзнување ќе спречи рѓосување. Кога ќе дојде пролетта, вашиот трактор ќе биде подготвен за употреба веднаш.

  Вклучете го тракторот на секои три недели
  Не го вадете надвор од гаражата, само вклучете го на секои три недели. Ако сакате, можете да го правите тоа почесто. Со вклучување на моторот ќе се одмрзнат деловите кои почнале да замрзнуваат. Потоа, исто така, ќе можете веднаш да видите дали настанала штета од студеното време.

  Проверете колку е полна батеријата
  Студеното време ја ослабува батеријата, а ако имате стар трактор, тоа ќе се случи побрзо отколку што очекувате.

  Важно е да не дозволите батеријата целосно да се испразни во текот на зимата, бидејќи ако тоа се случи, може целосно да се уништи од влијанието на студеното време. И колку време и пари ви требаат за да ја замените батеријата кога ќе дојде пролетта? Ако температурите се сеуште во длабок минус (-10°C), тогаш батеријата треба да се извади од машината и да се чува на суво, темно и ладно место, но не на температура под 0°C.

  Ако не сте успеале да ги одвоите електрониката и технологијата во вашиот трактор, ви препорачуваме да ја проверувате батеријата на секои две недели наместо да ја оставате полека да се истроши.

  Чувајте го тракторот на топло место
  Не чувајте го тракторот складиран во складиштето од другата страна на фармата. Ако сигурно знаете дека едно место ќе биде барем неколку степени потопло од друго во текот на зимата, ставете го тракторот таму. Може да имате покриена барака до вашата куќа, каде што може да биде неколку степени потопло од бараките поблиску до полето.

  Антифриз
  И конечно, проверете кој антифриз го користите. Изберете квалитетен што ќе трае зимата, но не претерувајте. Додавањето премногу антифриз може да предизвика оштетување.

  Секогаш следете ги упатствата на производителот и подобро е да го надополнувате со текот на времето бидејќи температурите дополнително паѓаат. Но, бидете внимателни: полнењето антифриз е дозволено само со истиот тип што е во моторот и системот за ладење.

  Agrobot

  Производителите обично имаат различни бои на антифриз и не е дозволено мешање антифриз од различни бои!

  Трактор во зима

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Напишете ни ги вашите совети за одржување на тракторот во текот на зимата во коментар. Што правите за тракторите успешно да влезат во следната година?

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img