Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро колумна4 видови зеленчук кои се најпрофитабилни

  4 видови зеленчук кои се најпрофитабилни

  petel baner

  4 видови зеленчук кои се најпрофитабилни искористете го просторот во вашиот пластеник до максимум.

  При изборот на сорти и хибриди, важно е да се земат предвид вашите лични преференци, локални услови и достапноста на семиња или садници во Македонија.

  Еве неколку предлози за четирите видови кои се најисплатливи за садење. во пролет, без да се задоцни за есенското садење кое може да биде и добар извор на приход.

  За жал најчесто се користат хибриди а не стари семиња бидејќи хибридите иако немаат вкус како старите семиња имаат подобар род и поднесуваат подобро транспорт и имаат подолг животен век на полиците во маркетите.

  Хибридите главно се карактеризираат со исклучителен принос и отпорност на температурни флуктуации и напади на болести и инсекти.

  Agrobot

  Не можете да погрешите со овие хибриди од зеленчук:

  Домат – сорти (розова, розова карпа, Матиас, големо говедско месо, оптима)
  Краставица – сорти (Дарина, Ајакс, Едона, Монолит)
  Пиперка Рога – сорти (Слоново уво, Каптур, Мишина, Редкан)
  Пиперка Бабура – сорти (Беладона, Салана, Истра, Бибик, Бланчина)

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Пишете ако имате некој ваш фаворит кој што би требало да се сади во пластеници за да се добијат поголеми приходи.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img