Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

24.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаАгро советиХМЕЉ - исплатливо производство

  ХМЕЉ – исплатливо производство

  petel baner

  ХМЕЉ – исплатливо производство… е срцето и душата на пивото. Тој го рафинира, го издигнува на повисоко ниво и му дава конечна форма. Пивото без хмељ би било едноставно, здодевно, слатко, неурамнотежено.ХМЕЉот (лат. Humulus Lupulus) е повеќегодишно растение од семејството Cannabaceae (да, тоа е поврзано со коноп). Може да порасне до 8 метри високи, искривувајќи се околу стеблата на дрвјата, оградите или другите потпори со своите ситни влакна. Она што е важно дека женските растенија се карактеризираат со зелени конусни конуси кои се богати со есенцијални масла и алфа киселини.Секоја сорта на хме има уникатен состав на есенцијални масла. На пр. американската Каскада е позната како придонесува со аромата портокал во пивото, додека англискиот Челинџер се карактеризира со арома на борови смоли. Комбинацијата на повеќе варијанти на хмељ во пиво создава уникатни ароми или нагласи одредени.

  Треба да се напомене дека хмељите се главна starвезда во овие пива, во овој случај неговото географско потекло поблизу го одредува стилот на пивото. Ако зборуваме за одредени белгиски стилови на пиво, како што се белгискиот Трипел, Дабл, Русокоса, во тој случај географското потекло на ХМЕЉот не игра улога во одредувањето на стилот, туку некои други карактеристики на пиво (познат белгиски квасец, ферментација, содржина на алкохол, итн.).

  Како се одгледуваат хме и каде?Нивите за одгледување на хмел се слични на лозовите насади. се искачуваат високи до 8 метри, така што е потребна сериозна инфраструктура за нивно одгледување. Потребна е исхраната богата со почва, многу сончева светлина, а честопати и мала наклон на земја.немаат голема потреба од вода, но треба да им се обезбеди доволно влажност при формирањето на стебленца и цветни. За време на сушата потребно е да се наводнува. Најмногу е отпорна на растителни заболувања, но треба да биде заштитена од пожарникари и инсекти. Колку е застапено производството на ХМЕЉ во Македонија? Цената на поедини врсти на хмељ достигнаа цена од 29 евра за 1 кгр. на берза. Приносите по хектар околу 2000-2500 кгр.Инвестиции по хектар 30-40.000 евра. При една наша посета во јужна Франција кај производител на органски хмељ, се уверивме дека користи исклучиво наше Македонско Микробиолошко Органско ѓубриво.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img