Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ВестиТутунарите и Заев се догворија

  Тутунарите и Заев се догворија

  petel baner

  Тутунарите и Заев

  Падна договор помеѓу Тутунарите и Заев

  Заврши неколкучасовната средба со премиерот Заев

  Претставници на ИО излегоа задоволни од средбата одржана помеѓу преставниците на тутунарите и заев.

  Членови на ИО влегуваат во Вторстепената комисија и нивното мислење ќе биде решавачко за одлуката како ќе се цени тутунот, но за тоа претставниците на ИО не бараат финансиски надомест.

  Премиерот им ветил дека ќе се откупи целата реколта без разлика дали има договори или не.

  Одбитоците да не бидат повеќе од 5 проценти.

  Договорено е уште од сега да почне да се работи на измени на Законот за тутун и да се направи закон за следната реколта кој што ќе биде во корист на тутунарите.

  Agrobot

  За барањето да се прифати 200 денари загарантирана цена премиерот им рекол дека не може да се обврзе за такво нешто но дека очекува со сите овие мерки ако се почитуваат од 180 до 190 денари да биде просечната цена годинава.

  Да се надеваме дека ова решение е финално и дека откупот на тутунот ќе продолжи во најдобар ред.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Средбата помеѓу Тутунарите и Заев е последна средба помеѓу преставниците на ИО на тутунарите и преставници на владата што во последниов период зачестија.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img