Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

More
  домаситеЛековити својства на просото

  Лековити својства на просото

  petel baner

  Просото како растение датира уште од каменото доба. Не само што било главна храна, туку и поради лековити својства на просото, било едно од најстарите природни лекови во народната медицина.

  Лековити својства на просото
  Лековити својства на просото

  Потекло и употреба…

  Ривиус напишал : „Просото им служи на оние кои страдаат од„ течни болести, ја исфрла урината и силно предизвикува потење. Просото ги чисти цревата, и ги третира луѓето со треска и слабост “.

  Кашата од просо, која сè повеќе се потиснува со овесна каша, скоро целосно исклучена со употреба на оризот. Сепак современата биологија на растенијата повторно му даде на просото достојно место меѓу лековитите растенија.

  Agrobot

  Ако цревните бактерии, така наречени цревна флора, негативно се менуваат од прекумерно кисела храна или ако цревната флора е целосно или делумно уништена со употреба на антибиотици, тогаш се појавуваат цревни заболувања кои најдобро се елиминираат со диета. Во такви случаи, просото, како изречно алкално жито, е хербален лек со медицинско и диетално значење.

   Просото ги обезбедува цревните бактерии со потребниот хранлив супстрат, со што се потиснува развојот на бактерии кои предизвикуваат гниење. Киселините кои негативно влијаат на цревната флора преовладуваат во денешната „висока стандардна кујна“. Би се препорачало да се подготвува храна од просо еднаш или двапати неделно за да служи како медицинска диета.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Просото исто така се покажа погодно како диета во козметиката. Предвременото белеење на косата, кршливоста на ноктите често се јавува, меѓу другото, и како недостаток на минерали. Козметиката треба да се применува првенствено одвнатре па потоа однадвор. Чистењето на крвта, доаѓа со здрава исхрана и додаток на сите супстанции што му недостасуваат на телото, а кои ги обезбедуваат само растенијата.

  Просото е одличен лек против таложење на штетни материи, ревматизам и гихт, затоа просото не само што ја чисти крвта од сите штетни состојки, туку носи на целото тело супстанции, меѓу другото и силициумска киселина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img