Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаситеКим - Лековита билка за разни болести

  Ким – Лековита билка за разни болести

  petel baner

  Како и секоја друга наука, знаењето за дејството и употребата на лековита билка за разни болести исто така постојано се развива. Традиционални билни препарати се чаеви, алкохолни екстракти или тинктури и многу други производи. Билни препарати секако можат да придонесат за зајакнување на организмот, подобрување на метаболичките процеси и исфрлање на штетните материи од организмот, а телото се враќа во хармонија и рамнотежа.

  Билни препарати за зајакнување на имунолошкиот систем и помош при респираторни проблеми

  Инфекцијата на горниот респираторен тракт често може да предизвика иритација, а понекогаш и слуз и кашлица. Антитусиците се средства кои ја ублажуваат, намалуваат или потиснуваат непродуктивната иритирачка кашлица.

  Бројни билки и билни препарати можат да помогнат во сузбивање или ублажување на симптомите. Ова ќе го зајакне имунитетот и ќе го забрза закрепнувањето. Преовладува мислењето кај голем број корисници на хербални препарати е дека тие имаат широк терапевтски ефект со многу малку несакани ефекти. Врз основа на човечкото искуство и изучената литература, може да се истакнат неколку растенија кои поради содржината на биолошки активни супстанции се корисни за употреба во респираторни проблеми, како и за зајакнување на имунитетот.

  Црн ким ( Nigella sativa L.)

  билка за разни болести
  Црн Ким

  Црниот ким е зачинска и лековита билка позната по своето црно семе. Лековито масло може да се добие од семето. Маслото е познато дека неговите лековити својства биле користени во антички Египет.

  Употребата на црн ким е многу разновидна, од готвење, лекови до козметика. Долго време се користи како „лек за се“. Самото растение и маслото содржат многу состојки од кои една од најважните е тимокинонот кој е одговорен за многу лековити својства. Покрај тимокинон, содржи и дитимокинон, тимохидротинон, нигелон, бета ситостерол, протеини, витамини Б1, Б2, 7 Б3, фолна киселина, калциум, железо, бакар, цинк, фосфор, алфа линолеинска киселина, омега 3 и омега 6 масни киселини, миристични, палмитинска, палмитолеична, стеаринска, олеинска, линолеична и арахидонска киселина. Тимокинонот е најважната активна состојка во маслото од црн ким и ги одредува квалитетот и автентичноста на маслото. Докажано имаат корисен ефект врз имунитетниот систем и влијаат на целиот организам.

  По интензивно истражување во последниве години, откриено е дека е природен лек за астма, хипертензија, дијабетес, воспаление, кашлица, артритис, висок холестерол, акни, автоимуни болести како мултиплекс склероза и алергии. Маслото има антипиретични својства, како аналгетик и антинеопластичен (лек против тумор). Црниот ким се користи и за козметички цели, помага во зајакнување на косата и ноктите, спречува опаѓање и првут. Исто така, помага при чувствителна кожа склона кон црвенило и воспаленија и се верува дека работи на намалување на постојната, но исто така и спречување на формирање на нови брчки.

  Примена на црн ким, како билка за разни болести

  Може да се меша со мед, сок, млеко, ладен или топол оброк или да се пие како посебна доза после јадење. Вообичаената доза за возрасни е 1 лажичка два пати на ден после јадење. Деца постари од 3 години: 5 пати на ден 5 капки наутро и навечер после јадење. 

  Алергии:  2-3 месеци пред очекуваниот почеток на симптомите, започнете да користите 1 лажичка двапати на ден. Во висока сезона 3 лажички дневно.

  Грип и студ  при првите симптоми 3 пати на ден 1 лажичка. За превенција во текот на зимата 2 пати на ден за 1 лажиче.

  Кашлица и астма :   Измешајте 1/2 лажичка и 1 лажица мед во топла вода или чај. Пијте наутро и навечер.

  Главоболка: ½ лажички после јадење 3 пати на ден.

  Ревматски заболувања  Пијте 1 лажичка масло од црн лист и 1 лажичка маслиново масло 3 пати на ден.

  За проблеми со стомакот :  додадете 1 лажичка масло од црн ким во чај од нане со лимон. Пијте 3 пати на ден пред јадење.

  Agrobot

  За дерматитис, егзема и псоријаза: земете 1 лажичка 3 пати на ден.

  Несоница: ½ Измешајте лажички во топол пијалок и пијте после вечера.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Рак и хемотерапија: 1 лажичка 3 пати на ден.

  Премачкување на кожата

  Кожна апликација: поради високата содржина на незаситени масни киселини, маслото од црн ким има антиинфламаторно дејство и ја храни и смирува кожата. Има корисен ефект врз лузни, акни, сува и лушпеста кожа, егзема, псоријаза, себороичен дерматитис. Погоден е за употреба на црвена и чувствителна кожа. За астма и кашлица, истријте масло на градите и грбот. За колики, загрејте го маслото во вашата рака и масирајте го стомакот. Да се отстрани габата, кожата или ноктите треба да се избришат со јаболков оцет и да се намачкаат со црно масло. Исто така, има ефект врз ќелавоста. Бришете на скалпот со лимон и оставете го 15 минути. Потоа измијте и исушете и истријте ½ лажички масло. За главоболки, тријте масло на челото, слепоочниците и областа околу увото и за астма, синузитис, кашлица и акни: капете 1 лажичка масло во топла вода и испарете го преку лицето.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img