Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

More
  домаАгро ВестиРација во Белгија и Холандија за измама со ѓубриво

  Рација во Белгија и Холандија за измама со ѓубриво

  petel baner

  Рација во Белгија и Холандија за измама со ѓубриво.Властите испитуваат мрежа на компании осомничени за нелегално фрлање ѓубриво. Тие се товарат за фалсификување документ, со што оствариле значителен профит.

  Во Холандија и Белгија, властите испитуваат мрежа на компании осомничени за нелегално фрлање ѓубриво. За нив се верува дека ги фалсификувале резултатите од анализите и другите документи, соопшти холандскиот орган за безбедност на храната (NVWA).

  Имено, кога во производството на добиток се појавува повеќе од овој нуспроизвод отколку што е дозволено да се искористи на сопственото земјиште, вишокот мора да се насочи кон преработувачите или земјоделците кои сè уште имаат простор за употреба на своите полиња. Се разбира, оваа услуга се наплаќа.

  Осомничените посредници, превозници и преработувачи во овој случај веројатно манипулирале со доказите за нивно располагање. На пример, весникот вели дека тие се грижеле за ѓубривото правилно, но во реалноста тоа оди на погрешни места, а измамниците остваруваат значителен профит. Најлошо од сè е што не е познато каде всушност завршило ѓубривото. 

  Agrobot

  Исто така, една холандска преработувачка компанија е обвинета за измама со субвенции . Во нивниот биогас се пронајдени остатоци што не се дозволени со законот за државна помош. Покрај тоа, тие се осомничени дека намерно воделе неточна евиденција.

  Воспоставен меѓународен истражувачки тим

  Како резултат на овие настани, беше извршена рација во Белгија и Холандија на повеќе локации во двете земји, а само во Холандија имаше осум полициски проверки во јужните провинции Северен Брабант, Утрехт и Лимбург. На осомничените им се одземени недвижнини, возила и сметководствени документи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Интересно, истите компании се појавија во одделни кривични истраги во двете земји. Затоа, беше формиран меѓународен истражен тим со поддршка на Европол и Европравда.

  Според NVWA, во Холандија има редовен вишок на ѓубриво. За да се заштити природата и да се спречи ширењето на болести, земјоделците мора да се придржуваат до правилата што вклучуваат трошоци за законско отстранување и преработка, и кои земјата се обидува да ги спроведе како европски стандард . 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img