Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро ВестиЗаразени 16 000 свињи во Полска

  Заразени 16 000 свињи во Полска

  petel baner

  Германија крева огради долж границата. Во западна Полска, на фарма со скоро 16 000 свињи, се појави епидемија на африканска свинска чума. Сите животни мора да бидат убиени.

  Епидемијата на африканска свинска чума (АСК) се случува во Полска за прв пат оваа година. Случајот е потврден во близина на градот Niedźwiady во провинцијата Lubusz, на западот на земјата. На фармата биле заразени 16 000 свињи.

  Според прописите, воспоставена е безбедносна зона во радиус од 10 километри околу фармата. Во неа имало вкупно 15.938 свињи што мора да бидат убиени, пренесува pigprogress .

  Од почетокот на епидемијата во таа земја во 2014 година, ова е втора по големина фарма што мора да се испразни поради болеста. Првиот е оној од Niedoradz, со 24.000 животни, и каде што се случи инфекцијата во март 2020 година.

  Во Полска, динамиката на оваа болест останува загрижувачка. Од првото откривање, вирусот е пронајден на 341 различна локација. Во 2020 година, таа избувна на вкупно 103 фарми, што е најголем број регистрирани за една година. 

  За да се спречи ширењето на  вирусот од Полска, Германија започна со изградба на постојана ограда паралелна со линијата на реката Odra-Nisa и беше завршена друга таканаречена бела зона . Станува збор за ходници со ширина од пет километри изградени околу центарот на инфекцијата. Кога во нив се чуваат болни свињи, ловците ги убиваат, со цел да се спречи ширењето на вирусот од заразени во незаразени области.

  Втората бела зона е изградена во окрузите Oder-Spree и Dahme-Spreewald и е во должина од 136 километри, со цел да се огради површина од 400 км 2.

  Agrobot
  Заразени 16 000 свињи

  Добри вести за германските одгледувачи на свињи

  Според pigprogress , бројот на заразени диви свињи пронајдени во таа земја го надминува оној во Белгија. Сè уште има најмногу во областа Brandenburg, 768 од вкупно 835.

  За германските производители на свинско месо, добрата вест е дека Виетнам повторно дозволува увоз на нивно свинско месо. Минатата година земјите-членки на Европската унија извезуваа дури 95.000 тони свинско месо во таа земја, а скоро 20.000 тони од Германија. Затоа, германската влада се обидува да ги убеди третите земји да ја прифатат политиката на регионализација , што во основа значи дека присуството на епидемијата во една земја не значи дека е распространето низ целата земја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сингапур исто така ја прифаќа таа теорија и Тајланд одлучи да не ја продолжи забраната. Одредени исклучоци се договорени со Бразил, Аргентина, Јужна Африка и Јужна Кореја, а преговорите со Кина  се уште траат.

  Во Германија има стапка на опоравување , а моментално се движи од 1,50 до 1,64 евра за килограм, пишува agrarheute . Највисоките се забележани во Шпанија и изнесуваат 1,79 € / кг, додека најниски се уште во Белгија , каде килограм чини 1,38 евра. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img