Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро советиПиво и чили пиперки против полжави

  Пиво и чили пиперки против полжави

  petel baner

  Најлесен начин да ги намамите полжавите е со пиво и да ги истерате чили пиперките. Превентивните мерки и природните лекови даваат најдобри резултати во контролата на полжави, кои предизвикуваат штета на одгледуваните растенија.

  Полжавите станаа вистински кошмар, а во текот на пролетта е доволно влажно и топло за нивните витални активности . Колку се помали растенијата, толку е поголема штетата. За многу кратко време, тие можат целосно да ги уништат посевите што сме ги посеале или засадиле.

  Голите полжави предизвикуваат поголеми штети од оние со куќа и скоро да нема растителни видови кои не ги користат за храна. Активни се во текот на целата сезоната на вегетација.

  Тие сакаат сочна храна и влажни места

  Имаат малку природни непријатели. Тие се наоѓаат на менито на жабите , гуштерите, птиците и ежовите. Нашата задача е да ги привлечеме овие животни во градините, овоштарниците и дворовите.

  За да се намали нивниот број што е можно повеќе, потребно е да се прибегне кон превентивни мерки и природни методи. Комбинацијата на овие две активности е многу поефикасна од употребата на хемикалии.

  Наједноставниот начин да се контролира е механичко собирање на полжави. Полесно е да се направи тоа ако имаат куќичка.

  полжави

  Тие се активни во текот на ноќта додека наутро се кријат во темни и влажни места. Овој факт може да се искористи за да се намамат на одредена локација. Кога на површината на земјата ќе оставиме табла, влажен картон, крпа, плочка, кора од портокал, јаболка, листови од зелка, блитва, цвекло и други растенија со големи, сочни лисја, за полжавите, таквите места ќе бидат идеално засолниште и можеме едноставно да ги собереме.

  Исто така, храната што ги привлекува може да се искористи за да ги намамиме. Парчиња јаболка, моркови, цвекло, компири ќе послужат добро за оваа намена. Сè што е доволно сочно. Најдобро е да направите темно и влажно засолниште во кое ќе оставите малку зеленчук, за да дојдат полжави во што поголем број.

  Оставете им малку палента

  Тие исто така сакаат палента од пченкарно брашно, но и пиво. Доволно е да се наполни половина пластична чаша со пиво и да се закопа во земјата, така што нејзините рабови се рамни со површината на земјата. Тие нема да можат да му одолеат на пивото и ќе паднат во садот. 

  Палентата може да се стави на хартија, да се истури на земја, а уште подобро е да се стави во мала пластична кофа што ќе биде поставена на земја. Нејзиниот отвор треба да биде поставен така што ќе го олесни влегувањето на овие штетници внатре. На тој начин, дождот нема да ја навлажни палентата, а таа ќе набабри во цревата на полжавот и ќе предизвика смрт.

  Полжави

  Некои растенија, исто така, не ги поднесуваат. Тоа се главно, лук, мајчина душица, мајоран, синап, жалфија, борови иглички, исушена ајдучка треваи др.

  Патеките во градината и околу растенијата може да се  посеат со пепел . Ова функционира само кога времето е суво. Пепелта го суши слузот и го кородира нивното тело. Добро е да ги посипете патеките со струготини, особено од четинари, но внимателно заради закиселување на почвата.

  При примена на хемикалии, треба да знаете дека отруените полжави стануваат храна на многу животни. На тој начин ќе биде предизвикана смрт на корисни видови, но и загадување на животната средина.

  Бавчата, цветната градина, дворот, мора да се одржуваат уредно. Сите купишта табли, гранки, камења, градежни материјали треба да се отстранат, бидејќи тие можат да им послужат како засолниште. Не оставајте ја исечената трева да стои подолго време. Кога е зелено, има доволно влага и е безбедно за полжавите.

  Agrobot

  Наводнувајте наутро, така што почвата се суши во текот на денот. Ако се наводнува  навечер , почвата ќе биде влажна во текот на ноќта. Тоа им одговара.

  Посипете чили пиперки на патот

  Чили пиперките може да се користат во борбата против овие штетници. Наједноставен начин е да посипете чили прав на местото каде што се собираат, каде што се движат или околу растенијата што сакате да бидат заштитени.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Може да се користи и за подготовка на раствор што се користи за третирање на површини. Потребно е 100 гр чили пиперки со 1 литар вода. Кога ќе зоврие, варете уште 20 минути и оставете го два дена. Откако ќе ја исцедите добиената течност, измерете две чаши, разредете со десет литри вода и додадете 20 гр рендан сапун за перење. Измешајте сè добро и користете за третман.

  Лук и сапун

  За раствор од лук, потребно е да се исецка 100 гр лук и да се прелие со два литри вода. Покријте го садот, оставете два дена и процедете. Пет грама сапун се додаваат во филтрираниот раствор и добро се мешаат. Една чаша од овој препарат се разредува со 10 l вода. Површинскиот третман најдобро да се повторува секоја недела.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img