Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Sunday, April 14, 2024

More
  домаАгро советиПролетна сеидба на моркови - на што да внимавате?

  Пролетна сеидба на моркови – на што да внимавате?

  petel baner

  Раната сеидба позитивно влијае на приносот на коренот. За да имате континуирана жетва можете да ја посеете на секои три недели до доцна пролет. На што да обрнете внимание при пролетна сеидба на моркови?

  Морковот е неопходен зеленчук во повеќето градини, а домашниот е полн со вкусови, витамини и минерали. Најдобро напредува на растресити и песочни почви. Тие се најпогодни за нормален раст на коренот што може да се деформира на тешки и глинени почви. Погоден за малку кисела до неутрална pH на почва, на реакција од 5,5 до 6,5.

  Со цел да се овозможи непречен раст и развој на правилни корени, важна е добра подготовка на почвата. Треба да се внимава да нема камења или грутки во почвата длабоки до 30 см што можат да го спречат неговиот развој.

  За летната берба, се одгледува на отворено три до пет недели пред последниот пролетен мраз. Треба да се спомене дека младите растенија по ‘ртењето толерираат температури до -5 ° C. Исто така, претходната сеидба има позитивен ефект врз приносот на коренот, а морковите имаат подобар вкус по еден мраз затоа што тогаш содржат повеќе шеќер.

  Во фазата на никнење е најчувствителен на плевел и покорица

  Кај нас, обично се сее кон крајот на март и почетокот на април. Сепак, нема да биде доцна дури и ако е во почетокот на мај. За да имате континуирана жетва, можете да ја посеете на секои три недели до доцна пролет. Длабочината на сеидбата е од еден до 1,5 см со растојание од редот од 35 до 40 см, а растојанието во рамките на редовите од пет до осум сантиметри. Кога сеете во двојни ленти, растојанието помеѓу нив е 75 см, а во лентата од пет до седум.

  Ако го посеете премногу густо, ќе треба да се разреди за време на растот, а тоа се прави со оставање на едно растение на секои пет сантиметри. Морковите полека ‘ртат , така што во рана фаза се најчувствителни на плевел и покорица. За да се спречи ова, се препорачува да се покрие горниот слој со вермикулит или фин компост. Потребно е и почесто наводнување , а за да се задржи влагата, може да се прекрие. Сепак, наводнувањето не треба да биде претерано во моментот на максимален раст на задебелениот корен, бидејќи во овој случај може да пука.

  Agrobot
  сеидба на моркови

  За да може полесно да се следи ‘ртење, можете да мешате семе од морков со семе на ротквица со брзо ртење или да посеете ротквица меѓу нејзините редови. Taa брзо че нарасне и додека морковите почнат да никнуваат, ротквиците ќе бидат подготвени за берба.

  Кои се добри пред-култури, а кои добри соседи?

  Ова растение сака места полни со сончева светлина, но исто така толерира делумна сенка. Се препорачува да се сее директно на постојано место во градината, а не да се пресадува. Исто така, треба да се земе предвид ротацијата на земјоделските култури од три до четири години.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Најдобри претходни култури се домати, зелка, компири, пиперки и мешунки, и тоа се добри претходни култури за повеќето други зеленчуци. Добри соседи во градината се грашок, лук, домати, цикорија, кромид, праз, жалфија, ротквица и блитва и др.

  Што се однесува до наѓубрувањето, треба да се биде внимателен со вишокот на азот, бидејќи го поттикнува растот на листовите и разгранувањето на коренот. Пет до шест недели по сеидбата, се препорачуваат ѓубрива со повеќе фосфор и калиум. Важно е да се знае дека не треба да се оплоди со незрело ѓубриво, бидејќи содржи неразградени супстанции и придонесува за неправилен раст на коренот, а исто така може да привлече штетници како што се муви кои го напаѓаат морковот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img