Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро советиКако да направите сапун од мед

  Како да направите сапун од мед

  petel baner

  Медниот сапун е идеален за нега на сува и чувствителна кожа. Освен што ја храни кожата на природен начин, ја обезбедува потребната влага и ја прави еластична. Еве како да подготвите сапун од мед.

  Agrobot

  Правењето домашен сапун а е и поевтин и поздрав начин за грижа за телото. Состојките се достапни и многу лесно се добиваат.

  Потребни состојки за сапун од мед:

  • 1,5 л масло (маслиново, растително)
  • ½ л кокосово масло
  • 0,260 кг каустична (жива) сода (кристал на натриум хидроксид).
  • 0,6 дл вода
  • 0,2 кг мед

  Подготовка: Каустичната сода се раствора во многу ладна вода, се меша со дрвена лажица. Останатите состојки се мешаат и се загреваат на иста температура како и каустичната вода, а потоа се мешаат.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Смесата се меша (околу 20-30 минути) додека не се оддели цврстиот дел од смесата.

  За време на мешањето, може да се додадат други миризливи масла (рози, кајсии, лаванда, портокали, бадеми, итн.). На крај, цврстиот, сиров сапун, се става во подготвени калапи од разни форми.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img