Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Wednesday, April 24, 2024

More
  домаАгро советиРастителните вошки бегаат од ладна вода и алкохол

  Растителните вошки бегаат од ладна вода и алкохол

  petel baner

  Растителните вошки се, во поголема или помала мера, жители на секоја градина. Ова се мали инсекти кои се хранат со цицање сок од култивирани растенија. Кога ќе се населат на растение во голем број, тие можат значително да го ослабнат и да го направат подложно на други патогени.

  Дури и таму каде што нема многу, треба да се има на ум дека тие брзо се размножуваат. Затоа е важно брзо да се реагира веднаш штом се забележи нивното присуство на растенијата. Вошките имаат многу генерации во текот на годината, но тие се движат полека од растение во растение. Заради ова тие се контролираат релативно лесно.

  Понекогаш е тешко да се забележат затоа што се ситни и тешко се гледаат со голо око, особено ако нивната боја е слична на бојата на растенијата на кои се наоѓаат. Тие имаат крушковидна форма и можат да бидат зелени, бели, кафеави, а понекогаш и розови. Тие напаѓаат листови, стебленца, пупки, цветови и плодови.

  Дури и ако не можат веднаш да бидат забележани, има јасни индикации дека некое растение било нападнато. На пример, постоење на листови со невообичаена форма, нивно виткање, застојни делови на растението и појава на жолтица. Сигурен знак дека растението го нападнала вошка е појавата на леплив слој на стебленцата. Растителните вошки можат да бидат носители на вируси, а лепливата материја што ја создаваат може да привлече инсекти и габи.

  Растителните вошки

  Како да се ослободите од вошките на растенијата?

  Постојат неколку начини да се борите против вошките, па затоа ќе ги наведеме оние кои најчесто се користат. Мислењата се разликуваат за ефективноста на борбата против вошките, така што љубителите на цвеќето честопати прибегнуваат кон екстремна мерка фрлање на растението на кое ги забележуваат. Совет е да се изолира растението населено со инсекти, ако е можно, од други околни растенија, а потоа да се испробаат некои од мерките за борба против овие штетници.

  Попрскајте ги растенијата со ладна вода

  Еден начин да се борите против ова е прскањето на растението со ладна вода. Овој ладен туш честопати е доволен за да се измијат инсектите, кои подоцна генерално не знаат како да се вратат во растението од кое биле измиени. Ако се нападнати само лист или два, најдобро е да ги отстраните механички од растението.

  Посипете го растението со брашно

  Посипувањето брашно на растението може да помогне при посилен напад. Вода со малку детергент за миење садови може да се користи како средство за борба против рестителните вошки. Растението треба да се испрска со овој раствор два или три пати неделно, две недели.
  Изменетата варијанта на овој раствор предвидува додавање на малку мелена лута пиперка во водата, покрај детергентот за миење садови.

  Прскање со алкохолен раствор

  Прскањето со алкохолен раствор е друга борбена мерка. За да го направите ова решение, треба да измешате еднакви делови на вода и 70 проценти алкохол и со тоа да ги испрскате растенијата. Ако се користи 95 проценти алкохол, тогаш два дела вода се мешаат со еден дел алкохол. Некои препорачуваат да додадете малку алкохол во веќе споменатиот раствор со детергент за миење садови, со цел да се зголеми неговата ефикасност. Во суштина, треба да експериментирате и да ја пронајдете формулата што е најефикасна во одреден случај.

  Agrobot

  Дополнителни препораки

  Се препорачува, кога се користат препарати засновани на алкохол и детергент, мала количина прво да се нанесе на дел од растението и да се забележи реакцијата неколку дена, за да се утврди дали има некои промени во растителното ткиво. Растенијата можат да бидат чувствителни, особено на одредени додатоци кои се наоѓаат во детергентот. Само ако нема промени на растението, треба да се третира, но најдобро е да се направи во делот од денот кога не е директно изложен на сонце.

  Употребата на нимово масло или купки кои содржат одредени инсектициди помага и во борбата против растителните вошки. Се разбира, упатствата на производителот треба строго да се следат кога ги користите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Инсектицидите треба да бидат последно средство во борбата против вошките. Прво, сепак, треба да се обиде примената на опишаните природни лекови.

  Исто така, пожелно е да се применат некои превентивни мерки во градината што ќе спречат вошки да се населат на култивирани растенија. Внесувањето бубамари во градината, кои се нивни природни непријатели, секако може да помогне.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img