Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаситеЖелатин и мед - комбинација за болни зглобови

  Желатин и мед – комбинација за болни зглобови

  petel baner

  Желатин и мед – Кога ќе се смени времето, можеби ќе ви треба ваков производ. Многумина сметаат дека е добитна комбинација за да помогне за болки во зглобовите.

  Желатин и мед

  Производот создаден со процесирање на говедско месо, ‘рскавица и тетива содржи колаген – најважниот протеин во човечкото тело. Важен за состојбата на кожата, коските, ноктите и косата. Покрај тоа, желатинот содржи многу важни аминокиселини – хидроксипролин и пролин. Овие аминокиселини влијаат и на структурата на коските, зглобовите и тетивите, како и на мускулите и сврзните ткива.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Поради сите овие корисни својства, говедскиот желатин е на самиот врв на листата на природни лекови за закрепнување на зглобовите. Покажа голема ефикасност во закрепнувањето на оштетените зглобови на колкот, коленото, рамото, ‘рбетот, како и’ рскавицата.

  Желатин и мед

  Рецепт:

  Истурете 2 лажички желатин со 1,5 дл ладна вода и оставете го преку ноќ, додадете малку мед и сок од лимон наутро и јадете. Повторувајте го тоа еден месец, а потоа направете пауза од два месеци.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img