Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

9.8 C
Skopje
Thursday, April 18, 2024

More
  домаАгро ВестиНаместо маслинки, наоѓалишта за јаглен

  Наместо маслинки, наоѓалишта за јаглен

  petel baner

  Наместо маслинови градини, наоѓалишта за јаглен – Турција ја зајакнува енергетската безбедност. Според Европската асоцијација за јаглен и лигнит, има значителни резерви на јаглен во регионот на западниот Егеј и јужните брегови на Медитеранот. Во исто време, огромното мнозинство на маслинови градини се во оваа област.

  Новите регулативи одобрени во Турција им дозволуваат на рударските компании да ги отстрануваат маслиновите дрвја доколку тоа им овозможи полесен пристап до подземните наоѓалишта на јаглен и други руди.

  Регулативата има за цел да ја зајакне енергетската безбедност на Турција. Државната национална асоцијација за маслиново масло, се разбира, веќе се жали на одлуката.

  Владејачката Партија на правдата и развојот (АКП), која се одлучи на овој потег поради нарушувања на енергетскиот пазар предизвикани од кризата во Украина, исто така утврди дека сите дрвја отстранети за рударски цели мора повторно да се засадат во други области. Рударските компании ќе бидат одговорни за нивното одгледување во областа по завршувањето на нивните активности.

  Сепак, Мустафа Тан, претседател на одборот на Националниот совет за маслинки и маслиново масло, истакна дека  со оваа одлука ќе бидат погодени 190 милиони дрвја . „Во Турција има околу 500.000 семејства кои се занимаваат со овој бизнис. Има и околу 10 милиони луѓе имаат корист од тоа “, предупреди тој.

  Поднесени претставки

  Според Европската асоцијација за јаглен и лигнит, постојат значителни резерви на јаглен во западниот егејски регион и јужните брегови на Медитеранот . Во исто време, огромното мнозинство насади се во оваа област. 

  Agrobot

  Опозициските партии, еколозите и земјоделците не ја одобруваат одлуката на АКП. Тие тврдат дека овој потег ќе му наштети на секторот за производство на маслиново масло во земјата. Поради влијанието на климатските промени, домашните производители веќе ги чувствуваат последиците. Минатата година пожарите зафатија илјадници хектари маслинови насади во земјата, особено во провинцијата Мугла, на брегот на Егејското Море. 

  Тан рече дека учесниците од маслиновата индустрија, невладините организации, општините и некои политички партии веќе започнале правна постапка за жалба на одлуката и очекуваат судовите да го поништат декретот. Тие побараа и од надлежното министерство да ја повлече уредбата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  наоѓалишта за јаглен

  Неповратно погрешна одлука

  Бахар Алан, сопственичка на Нова Вера, компанија специјализирана за производство на маслиново масло од ретки локални сорти, рече дека нејзините 160 хектари во Ајвалик нема да бидат засегнати, но таа е загрижена за влијанието на регулативата врз поширокиот сектор. Таа инсистира на тоа дека маслинките се многу повреден ресурс од јагленот. Таа додаде дека маслото ги движи луѓето, развојот и создава додадена вредност од околу 1,36 милијарди евра годишно.

  „Маслинарството во оваа земја постои веќе 8.000 години. Ние веруваме дека најголемиот и најсвет минерал е маслинката. За нас, производителите, најголема желба е оваа неповратно погрешна одлука да се ревидира пред да биде предоцна “.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката агро вести, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img