Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

19.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаситеМед, лук и бибер во борбата против главоболката

  Мед, лук и бибер во борбата против главоболката

  petel baner

  Третманите за ослободување од тегобите на база на лук датираат од антички Египет и античка Грција, додека медот е познат по своите антисептички својства. Ослободете се од главоболката со овие три намирници, мед, лук и бибер.

  Agrobot

  Со комбинирање на намирници, со додавање на зрна бибер, ќе добиете моќен домашен лек кој нема да остави штетни ефекти врз вашето тело како лековите против болки.

  Состојки:

  – 10 чешниња лук
  – 500 грама мед
  – неколку зрна бибер

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Постапка:

  Излупете го лукот, преполовете го секое чешне и ставете го во тегла, додадете бибер и мед. Затворете ја теглата и оставете ја да отстои пет дена. Земете по една кафена лажичка секој пат кога ќе почувствувате дека главата почнува да ве боли.

  Овој препарат можете да го земате и без разлика на болката – на пр. за зајакнување на имунитетот. Во тој случај земете една кафена лажичка наутро и една навечер на празен стомак. Исто така, овој препарат од мед, лук и бибер ги неутрализира бактериите во организмот, го стимулира и олеснува варењето, го регулира нивото на шеќер во крвта и крвниот притисок.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img