Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

26.8 C
Skopje
Friday, April 12, 2024

More
  домаситеКарфиолот како храна која има свои супер моќи

  Карфиолот како храна која има свои супер моќи

  petel baner

  Карфиолот како храна ги ублажува ревматските болки, му годи на желудникот, го забавува стареењето на организмот, а се верува дека спречува појава на малигни клетки.

  Agrobot

  Покрај тоа што е многу вкусен и може да се користи за правење разни јадења, како рижото, тесто за пица, разни преливи, содржи и лековити својства кои ја намалуваат можноста за разни инфекции и болести. Не содржи масти, има малку јаглени хидрати и содржи фитонутриенти. Тие се оние кои ја спречуваат појавата на штетните ензими.

  Карфиолот е полн со влакна. Само еден сад содржи 2 до 3 грама влакна. Секако, тие се важни за целокупното здравје, а можат да ви помогнат и да намалите тежина. Покрај тоа што помагаат во правилно функционирање на вашиот дигестивен систем, влакната можат да го намалат и воспалението. Тие исто така ви помагаат да се чувствувате сити, што значи дека е помала веројатноста да се чувствувате преоптоварени.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Карфиолот е полн со витамини и хранливи материи и е докажано дека го подобрува имунитетот. Меѓутоа, бидејќи има витамин К и омега 3 масни киселини, помага да се намали болката што предизвикува артритис.

  Бидејќи е богат со витамин Б9, тој е вреден за време на бременоста, бидејќи го помага правилниот развој на бебето. Карфиолот е и богат извор на алицин, кој во многу случаи го намалува ризикот од срцев удар. Карфиолот е одличен за чир на желудникот, а помага и во варењето и е богат со влакна. Една неодамнешна студија покажа дека го спречува ракот со подмладување на клетките, па автоматски го спречува стареењето. Треба да го јадат трудниците, бидејќи е богат со витамин Б9. Тоа значи дека е добро за срцето и луѓето кои патат од висок крвен притисок.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img