Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро советиСтавете ги овие состојки пред да засадите домати

  Ставете ги овие состојки пред да засадите домати

  petel baner

  Домашните домати се толку вкусни, кога ќе ги соберете свежи и ќе ги јадете, прекрасниот вкус е едноставно ненадминат. За да обезбедите добра жетва на домати, користете ги овие состојки при садење.

  Сода бикарбона

  Работи и е навистина добар трик, со сода бикарбона ќе добиете многу сладок домат.

  Едноставно посипете мала количина сода бикарбона околу корените на растенијата. Таа ќе се апсорбира во почвата и ќе ја намали киселоста, што ќе ви даде домат кој е сладок и зачинет.

  Рибина глава

  Рибините глави долго време се користат како природно ѓубриво во градината. Нивната популарност во садењето домати не е мит, но тие навистина даваат ефект. Нивното распаѓање ослободува азот (N), калиум (К), но и многу важни елементи како калциум (Ca) и фосфор (P).

  Единствениот проблем со закопувањето на рибите е тоа што животните можат да ги откопаат. За да го избегнете ова, закопајте го длабоко, најмалку 30 см.

  Можете да ги ставите цели во дупка или да користите остатоци што можете да ги измешате со вода (2 чаши) и млеко (1 чаша) за супер брзо наѓубрување.

  Аспирин

  Ставете 2-3 таблети аспирин во дупката (цела таблета или мелена). Аспиринот се користи за зајакнување на имунитетот на растенијата, а помага и во одбраната од болести како шуга и го зголемува приносот на доматите. Салицилната киселина е причината за дејството. Можете исто така да ги испрскате растенијата со раствор од аспирин. 

  Agrobot

  Горка сол

  Доматите страдаат од недостаток на магнезиум (Mg), па затоа е добра идеја да додадете 1 или 2 лажици горчлива сол во дупката во која ќе засадите домати. Покријте го со тенок слој земја за да се осигурате дека коренот не ја допира директно горчливата сол.

  Талог од кафе

  Наместо да го истурите откако ќе испиете кафе, користете го во вашата градина! Во 2l вода додадете половина шолја талог од кафе и оставете да отстои 24 часа. Можете да го истурите веднаш до коренот на растението без да го оштетите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Талогот исто така може да ви помогне да се справите со разни колонии на габи кои ги напаѓаат растенијата. Посипете го директно на земја и габата ќе се повлече.

  Лушпи од јајца

  Лушпите од јајцата ја зголемуваат содржината на калциум во почвата. Калциумот е една од најважните компоненти што му се потребни на растението за да расте. Без разлика дали садите домати во градината или во саксии, секогаш можете да ставите лушпи од јајца пред да садите.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img