Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро ВестиЗголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  Зголемен откуп и продажба на земјоделските производи

  petel baner

  Според податоците на Државниот завод за статистика откупот на земјоделските производи од индивидуалните производители е зголемен.

  Во четвртото тримесечје од 2022 година, откупот и продажбата на земјоделските производи изнесуваат 9 344 551 000 денари. Во однос на истиот период претходната година се зголемени за 23,1 отсто.

  Според податоците на Државниот завод за статистика, кај откупот на земјоделски производи од индивидуалните производители е забележано зголемување за 29 проценти. Додека кај продажбата на земјоделски производи од сопствено производство раст од 6,9 отсто.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зголемувањето е забележано кај сите производи, освен кај фуражните растенија, овошјето и добитокот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img