Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

21.8 C
Skopje
Tuesday, April 16, 2024

More
  домаАгро ЗабаваМухалебија - Вкусен ориентален деликатес

  Мухалебија – Вкусен ориентален деликатес

  petel baner

  Мухалебија е традиционален ориентален кремаст деликатес кој ќе го подготвите за 10 минути и ќе уживате во неговиот богат вкус.

  Мухалебија се подготвува брзо, во зависност од желбите на семејството, може да има различни вкусови – со кокос, ореви, лешници, бадеми, цимет, овошје…

  Agrobot

  Потребни состојки за подготовка на мухалебија:

  1 л свежо млеко
  30 г кокосово брашно
  100 г путер
  6 лажици пченичен гриз
  250 г шеќер
  1 ванилин шеќер

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во тенџере на оган растопете го путерот, додадете го гризот и мешајте околу 1 минута. Налејте го млекото и продолжете со мешање. Потоа додадете го ванилиниот шеќер и варете додека се згусне смесата.
  Во добиената смеса додадете го кокосовото брашно, промешајте и варете уште 3-4 минути.
  Десертот ставете го во десертни чаши и почекајте да се излади. По желба украсете со кокосово брашно, мелени ореви, цимет или сезонско овошје по вкус.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Вибер.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img