Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиИсплатени 80,6 милиони денари на 35 одгледувачи на живина

  Исплатени 80,6 милиони денари на 35 одгледувачи на живина

  petel baner

  Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој – АФПЗРР изврши исплата на 80,6 милиони денари кон 35 баратели.

  Станува збор за директни плаќања за амортизирани несилки заклани во регистрирани кланични капацитети. И директните плаќања за одгледани и заклани бројлери во регистрирани кланични капацитети.

  Висината на финансиската поддршка за одгледани и продадени или амортизирани несилки изнесува 80 денари по несилка. Додека висината на финансиската поддршка за одгледани и продадени или заклани бројлери изнесува 40 денари по пиле.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „Со оваа исплата започнуваме со сеопфатна исплата на директните плаќања од програмата за финансиска поддршка во земјоделството предвидени за сточарското производство. Во следните денови ќе се реализираат исплатите и за одгледувачите на говеда, овци, кози, маторици, како и за земјоделските стопанства кои поседуваат пчелни семејства” – појаснуваат од Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img