Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаситеБел слез - одгледување и употреба за медицински цели

  Бел слез – одгледување и употреба за медицински цели

  petel baner

  Бел слез е растение кое содржи слуз. Популарно е познато како борец против кашлицата, но ова растение има многу поширок ефект од лекувањето на респираторните проблеми. Што лекува се и како се одгледува ќе дознаете во следните редови.

  Лековити својства на бел слез

  Во медицинските дела на Гален и Хипократ, бел слез бил наречен „билка за секоја болест“. Има антиинфламаторно, заштитно, експекторантно и антитусивно дејство. Лековито е поради високата содржина на полисахариди, кои во водените инфузии го зголемуваат волуменот и ја покриваат слузокожата со тенок слој. На овој начин го штити од иритација. Исто така, го спречува допирот на токсините со слузокожата и активноста на воспалителниот процес, а овозможува и брзо зараснување на ерозиите и чиревите.

  Коренот се користи за намалување на вискозноста на бронхијалните секрети и рефлексниот ефект на искашлувањето. Препаратите од слез се користат за голема кашлица, акутни респираторни заболувања, хроничен бронхитис итн.

  Исто така, се користи за гастритис, дијареа, чиреви на желудникот и дуоденумот, како и за зголемена киселост на желудникот. Покрај тоа, се користи и за нарушувања на мокрењето и воспаление на бубрезите, а во дерматологијата се користат облоги и лосиони од бел слез против егзема, споријаза, розацеа, изгореници, дерматитис на лицето итн.

  И ако мислевме дека тоа е крајот, ќе се излажевме. Ова растение може да се користи и за лекување на очни болести како што се кривогледство и конјунктивитис.

  Услови за растење

  Белиот слез се одгледува поради своите корени, листови и цветови. Коренот има најмногу слуз (околу 35%).

  Бел слез расте во умерената зона на Евроазија, во влажни ливади, покрај реки, на рабовите на поплавените шуми. Го има во изобилство во потоплите клими, но подземните делови одлично го поднесуваат студот. Нему му одговара лесна, длабока, растресита и влажна вегетација, не смее да се одгледува на тешки видови почви, како што е тресет мов. Преферира речни седименти кои повремено се поплавуваат. Добро поднесува зими до -30 степени Целзиусови, но не и долги суши.

  Се одгледува на едно место една до две години, а на истото место се враќа по 4-5 години. 

  Сеење бел слез

  Се сее во ноември – почетокот на декември. Доколку се прескокне овој термин може да се сее на крајот на февруари. Што се однесува до подготовката на почвата пред сеидба, орањето се врши наесен, барем до длабочина од 30-40 см. Доколку се посее наесен, парцелата се обработува. Ако се сее на пролет, тогаш во рана пролет се врши површинска обработка на почвата.

  При ѓубрење, треба да обрнете внимание на фосфор и калиум. Најдобро е да се користи NPK 10:20:15 при подготовка на почвата за сеидба или пресадување, во приближна количина од 300-400 kg/ha.

  Семките се многу мали, па мора да се измешаат со песок за порамномерно да се распоредат. Се сее на длабочина од 1-2 см. Се сее на растојание од 50 cm меѓу редови со сеалка.

  Слез може да се сади и од садници, но семето за садници мора да се сее во мај и јуни. За еден квадратен метар се потребни околу 10 гр семки, а се добиваат околу 300 садници. Добиените садници се садат на растојание од 30 cm помеѓу растенијата и 50 cm меѓу редовите.

  Одгледување

  Неопходно е плевење, мотика и хранење. Плевењето се врши постојано, а почнува веднаш штом ќе се појават првите редови. Наизменичното копирање е многу важно, бидејќи почвата мора да биде растресита, без плевел. Кога растението ќе има 3-4 листови, се прави првото средно копирање и разредување. По еден месец, кога растенијата се високи 20-30 см, се прави второ окопување и потоа почнува брзо да расте.

  Ѓубрењето се врши со азотни ѓубрива во количина од 300 kg/ha. Се изведува во два наврати – со првото и второто запрашување. Слезот го напаѓаат болви, па затоа треба да се третира со соодветен инсектицид.

  Берба на бел слез

  Коренот од бел слез се вади во октомври – ноември или во текот на пролетта во март. Се мијат со ладна вода, потоа се лупат и се сечат по должина на 4 дела и на крај се сушат во машина за сушење на 60 степени. Од 4 кг свежи корени се добива 1 кг сув корен.

  Листот и цветот се берат неколку пати во текот на сезоната на растење, но мора да се внимава да не се соберат повеќе од една третина од листовите за да не се оштетат корените. Листовите се сушат на темно место со природен провев.

  Agrobot

  Бербата на цвеќето се врши и во првата и во втората година од садењето. Цветовите се сушат на сонце. Од 8 кг свежо цвеќе се добива 1 кг суво цвеќе.

  Белиот слез е лек, но може да биде и храна. Во сувиот корен од бел слез има многу хранливи материи, околу 75% различни јаглехидрати. Затоа е важен извор на скроб и шеќер во случај на глад и војна, бидејќи може да се користи за правење храна.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Важна забелешка:

  Примената на лековити растенија или лековити делови од растенија е информативна. Ако имате здравствени проблеми, сте бремени или доите, прво мора да се консултирате со вашиот лекар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img