Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Tuesday, April 23, 2024

More
  домаситеМоќна комбинација на ѓумбир и лук за подобро здравје

  Моќна комбинација на ѓумбир и лук за подобро здравје

  petel baner

  Комбинирањето на намирници е често со цел да се извлечат максимални придобивки од нив за човековиот организам. Една од тие популарни комбинации се ѓумбир и лук.

  Здравствените придобивки од заедничкото консумирање ѓумбир и лук се многубројни:

  1. Лукот и ѓумбирот имаат хранливи материи кои го штитат срцето и можат да помогнат да се намалат некои фактори на ризик од срцеви заболувања.
  2. Заедно, овие две намирници содржат моќни антиинфламаторни растителни соединенија кои можат да помогнат во инхибирање на проинфламаторните протеини поврзани со хронично воспаление.
  3. Лукот содржи моќни соединенија како што е алицин, кој убива многу паразити, габи и вируси и диалил сулфид, додека моќните антивирусни и антибактериски својства на ѓумбирот помагаат во зајакнувањето на имунитетот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката храната како лек, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img