Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Sunday, April 21, 2024

More
  домаАгро советиКако да се осигурате дека вашите кокошки несат повеќе јајца на пролет?

  Како да се осигурате дека вашите кокошки несат повеќе јајца на пролет?

  petel baner

  Како можат вашите кокошки да снесат повеќе јајца на пролет? Важно е да им се обезбеди урамнотежена и хранлива исхрана која вклучува храна богата со протеини, витамини и минерали. Покрај тоа, важно е да се обезбеди доволно светлина, чист простор и доволно вода за пиење.

  Храна која може да им помогне на кокошките да несат повеќе јајца на пролет

  Протеини

  На кокошките им требаат доволно протеини за производство на јајца. Затоа понудете им храна богата со протеини, како што се риба, семки од сончоглед, грав, соја или месо.

  Зеленчук

  Во пролет, кокошките сакаат да јадат свеж зелен зеленчук како зелена салата, кељ, спанаќ, мешунки и други лиснати зеленчуци. Оваа храна е богата со витамини и минерали кои ќе им помогнат да произведуваат јајца.

  Овошје

  Кокошките сакаат да јадат и свежо овошје, како што се јаболка, јагоди, банани, дињи и друго овошје. Ова овошје содржи витамини и минерали кои ќе им помогнат на кокошките да произведуваат јајца.

  Agrobot

  Додаток на калциум

  Калциумот е важна хранлива материја за кокошките кои произведуваат јајца, затоа обезбедете им многу храна богата со калциум. Ова може да вклучува рибини коски, лушпи од јајца, школки, креда или специјални додатоци во исхраната.

  Додаток на витамин Д

  Витаминот Д им помага на кокошките да го апсорбираат калциумот, затоа изложете ги на сончева светлина за да го синтетизираат сопствениот витамин Д. Можете исто така да додадете храна богата со витамин Д во исхраната на вашите кокошки, како што се жолчки од јајце и црн дроб.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Важно е да се напомене дека кокошките треба да се хранат со урамнотежена исхрана во текот на целата година за да можат да произведуваат јајца, а не само на пролет.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img