Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро ВестиНад девет проценти од земјоделското земјиште во ЕУ е со органско производство

  Над девет проценти од земјоделското земјиште во ЕУ е со органско производство

  petel baner

  Земјоделското земјиште под органско земјоделство во Европската Унија од 2012 до 2020 година е зголемено за повеќе од 50 отсто.

  Со раст од 5,7 отсто на годишно ниво, така што во 2020 година 9,1 отсто од земјоделското земјиште во ЕУ било вклучено во органско производствo.

  Според податоците на Европската комисија, Франција, Шпанија, Италија и Германија се земјите со најголеми површини под органско земјоделство во ЕУ.

  Најголем дел од површините со органско земјоделство во ЕУ е под ливади и пасишта, 42 отсто, потоа фуражни растенија, 17, житни култури, 16 отсто и повеќегодишни насади, како што се овошје, маслинки и лозови насади, 11 отсто.

  Agrobot

  Кога станува збор за органското животинско производство, и покрај значителниот раст, тоа сепак сочинува мал дел од вкупното животинско производство во ЕУ и изнесува меѓу еден и седум отсто.

  Карактеристика на органските фарми во ЕУ е тоа што се поголеми од конвенционалните и со нив управуваат помлади луѓе.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Согласно растот на производството, малопродажбата на органски производи е удвоена во периодот од 2015 до 2020 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img