Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

10.8 C
Skopje
Saturday, April 13, 2024

More
  домаАгро ЗабаваРецепт: Салата од модар патлиџан

  Рецепт: Салата од модар патлиџан

  petel baner

  Модриот патлиџан се подготвува на многу начини, а вкусен е и за салата.

  Модриот патлиџан може да се сретне во речиси секоја форма – полнет со различни состојки, во мусака, манџи, салати и ред други јадења.

  Потребни состојки:

  • 3-4 модри средно големи модри патлиџани
  • 2-3 китки младо кромидче (може и обичен кромид)
  • 1-2 домати, испасирани
  • 4-5 чешниња лук, ситно исецкани
  • Малку маслиново масло и балсамико оцет
  • Сол, црн бибер и малку свеж магдонос

  Начин на подготовка:

  Излупете ги модрите патлиџани и исецкајте ги на малку подебели парчиња.

  На тавче за печење ставете хартија за печење, пропрскајте ја со масло и потоа ставете ги парчињата модар патлиџан во неа.

  Печете на околу 210℃, 20 минути, додека патлиџанот фино не зарумени и омекне

  Agrobot

  Во поголем сад, ставете ги исецканите млади кромидчиња, лук и домат. Пропрскајте со малку балсамико оцет, маслиново масло и зачинете со сол, бибер и малку магдонос.

  Испечените модри патлиџани ставете ги во сад и постепено редете и преливајте ги со сосот од домати, лук и кромид. Редете ги кришките модар патлиџан додека не ги потрошите или додека сосот од домати не се потроши.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сервирајте со кришка интегрален леб и изрендајте малку бело сирење врз салатата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро Вести, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img